X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Turcja narusza suwerenność Cypru i Grecji". Repetowicz o konflikcie w basenie Morza Śródziemnego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 16:15
- Turcja od dawna jest w konflikcie z Grecją i Cyprem, gdyż okupuje północną część Cypru, który jako państwo uznaje jedynie Turcja. To państwo regularnie i na masową skalę narusza również przestrzeń Grecji. powiedział w Polskim Radiu 24 z portalu Defence24.
Witold Repetowicz
Witold RepetowiczFoto: PR24/AK

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do konfliktów Turcji z Grecją, Francją, Cyprem i Egiptem. - Kwestia złóż gazowych na Morzu Śródziemnym ma kluczowe znaczenie. Znajdują się one na wodach Cypru. Od 2013 r. UE popiera projekt EastMedu, który miałby pompować te złoża do Europy. Turcja od dawna jest w konflikcie z Grecją i Cyprem, gdyż okupuje północną część Cypru, który jako państwo uznaje jedynie Turcja. To państwo regularnie i na masową skalę narusza również przestrzeń Grecji - ocenił Witold Repetowicz.

erdogan turcja free shut 1200.jpg
Ekspert o puczu w Turcji: Erdogan uznał, że nie trzeba głębiej kopać w tej sprawie

"Łatwo jest o incydent"

Traktat zawarty między Trypolisem a Ankarą jest sprzeczny z konwencją ONZ. Grecja stoi na stanowisku, że ta konwencja powinna być punktem wyjścia, lecz Turcja ignoruje prawo wysp do wymierzania strefy ekonomicznej. Cała Europa stoi na stanowisku, że to niedopuszczalne. UE niestety dużo mówi, a mało robi - dodał.

Posłuchaj
20:17 _PR24_AAC 2020_07_17-15-35-15.mp3 Witold Repetowicz o konflikcie Turcji z Grecją i Cyprem oraz innymi państwami basenu Morza Śródziemnego (Temat Dnia/Gość PR24)

Jego zdaniem "jest tutaj łatwo o incydent, do którego blisko było już dawno. Francuzi dostali koncesję od Grecji na odwierty w rejonie Krety, co jest zgodne z konwencjami i umową, jaką Grecja niedawno podpisała z Włochami, które znajdują się w lekkim konflikcie z Francuzami odnośnie Libii. Włochy dotychczas wspierały rząd trypolitański podobnie jak Turcja, lecz ruch Grecji spowodował, że pozycja Włochów stała się nieco bardziej neutralna".

Czytaj także:

- Działania Francji mają głębokie podstawy prawa międzynarodowego, w przeciwieństwie do Turcji, która narusza suwerenność Cypru i Grecji. W tej chwili znacznie bardziej prawdopodobna jest konfrontacja militarna turecko-egipska. Egipt koordynuje swoje działania z Francją i Grecją, gdyż obecność Turcji w Libii jest dla Egiptu jest bardzo groźna. Interwencja w Libii wojsk egipskich jest bardzo prawdopodobna i pozostaje kwestią otwartą czy Turcja zaryzykuje konflikt z Egiptem czy nie - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Witold Repetowicz (Defence24)

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 15.32

PR24/pkr

Czytaj także

Wsparcie finansowe UE dla Turcji? Dr Krzysztof Winkler: Erdoganowi chodzi nie tylko o pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:52
- Państwo greckie zachowuje się tak jak powinno, czyli zgodnie z traktatami. Strzeże unijnej granicy - powiedział dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. - Prezydentowi Turcji, poza wsparciem finansowym, zależy również na wsparciu politycznym Unii w kontekście wojny w Syrii - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francusko-turecka gra o Libię

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 16:14
Po incydencie na Morzu Śródziemnym wzrasta napięcie na linii Paryż-Ankara. Turecki okręt miał zaatakować jednostkę francuską. Prezydent Macron mówi o niebezpiecznej grze Turcji. O co chodzi w tym konflikcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Marek Budzisz: trwa francusko-turecka gra o Libię

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 15:30
- Francję i Rosję łączą interesy, także te w Libii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Budzisz, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń