more_horiz

"Turcja narusza suwerenność Cypru i Grecji". Repetowicz o konflikcie w basenie Morza Śródziemnego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 16:15
- Turcja od dawna jest w konflikcie z Grecją i Cyprem, gdyż okupuje północną część Cypru, który jako państwo uznaje jedynie Turcja. To państwo regularnie i na masową skalę narusza również przestrzeń Grecji. powiedział w Polskim Radiu 24 z portalu Defence24.
Witold Repetowicz
Witold RepetowiczFoto: PR24/AK

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do konfliktów Turcji z Grecją, Francją, Cyprem i Egiptem. - Kwestia złóż gazowych na Morzu Śródziemnym ma kluczowe znaczenie. Znajdują się one na wodach Cypru. Od 2013 r. UE popiera projekt EastMedu, który miałby pompować te złoża do Europy. Turcja od dawna jest w konflikcie z Grecją i Cyprem, gdyż okupuje północną część Cypru, który jako państwo uznaje jedynie Turcja. To państwo regularnie i na masową skalę narusza również przestrzeń Grecji - ocenił Witold Repetowicz.

erdogan turcja free shut 1200.jpg
Ekspert o puczu w Turcji: Erdogan uznał, że nie trzeba głębiej kopać w tej sprawie

"Łatwo jest o incydent"

Traktat zawarty między Trypolisem a Ankarą jest sprzeczny z konwencją ONZ. Grecja stoi na stanowisku, że ta konwencja powinna być punktem wyjścia, lecz Turcja ignoruje prawo wysp do wymierzania strefy ekonomicznej. Cała Europa stoi na stanowisku, że to niedopuszczalne. UE niestety dużo mówi, a mało robi - dodał.

Posłuchaj
20:17 _PR24_AAC 2020_07_17-15-35-15.mp3 Witold Repetowicz o konflikcie Turcji z Grecją i Cyprem oraz innymi państwami basenu Morza Śródziemnego (Temat Dnia/Gość PR24)

Jego zdaniem "jest tutaj łatwo o incydent, do którego blisko było już dawno. Francuzi dostali koncesję od Grecji na odwierty w rejonie Krety, co jest zgodne z konwencjami i umową, jaką Grecja niedawno podpisała z Włochami, które znajdują się w lekkim konflikcie z Francuzami odnośnie Libii. Włochy dotychczas wspierały rząd trypolitański podobnie jak Turcja, lecz ruch Grecji spowodował, że pozycja Włochów stała się nieco bardziej neutralna".

Czytaj także:

- Działania Francji mają głębokie podstawy prawa międzynarodowego, w przeciwieństwie do Turcji, która narusza suwerenność Cypru i Grecji. W tej chwili znacznie bardziej prawdopodobna jest konfrontacja militarna turecko-egipska. Egipt koordynuje swoje działania z Francją i Grecją, gdyż obecność Turcji w Libii jest dla Egiptu jest bardzo groźna. Interwencja w Libii wojsk egipskich jest bardzo prawdopodobna i pozostaje kwestią otwartą czy Turcja zaryzykuje konflikt z Egiptem czy nie - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Witold Repetowicz (Defence24)

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 15.32

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także