X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Eksperci: oszczędzanie na lokatach mało opłacalne, to może zachęcać do inwestowania

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:53
Niskie stopy procentowe zniechęcają do oszczędzania. Od początku pandemii koronawirusa z banków wycofano 53 miliardy złotych. W samym tylko lipcu było to prawie 13 miliardów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com
Posłuchaj
02:02 PR1_AAC 2020_09_03-06-33-57.mp3 Eksperci: oszczędzanie na lokatach mało opłacalne, to może zachęcać do inwestowania (Aleksandra Tycner/PR1)

Analityk HRE Investments Bartosz Turek mówi, że w sumie trudno się dziwić postawie banków, które w ostatnich miesiącach muszą dokonywać kolejnych cięć w oprocentowaniu depozytów ze względu na obniżki stóp procentowych. W efekcie niektóre banki mogą proponować klientom oprocentowanie w wysokości... kilku promili w skali roku.

Jak dodaje ekspert, część pieniędzy Polacy wydają po prostu na konsumpcję, dając w ten sposób pozytywny impuls gospodarce. Bartosz Turek wskazuje przy tym, że w obliczu małej atrakcyjności lokat Polacy szukają też nowych sposobów na zainwestowanie pieniędzy, co również wspiera gospodarkę w odzyskiwaniu wigoru.

Niskie stopy szansą dla gospodarki

Przy obecnej inflacji i niskim oprocentowaniu obywatele trzymający pieniądze na lokatach nie tylko na nich nie zarabiają, ale mogą wręcz na tym tracić. Ekonomista z SGH Leszek Mosiejko zwraca przy tym uwagę, że z drugiej strony obecna sytuacja na rynku zachęca do zaciągania kredytów, co z kolei przekłada się na pobudzenie konsumpcji i wzrost sprzedaży.

- Sprzyja to rozwojowi gospodarczemu. Na rynku jest więcej pieniądza, więc można lepiej inwestować - podkreśla Leszek Mosiejko. Dodaje, że to też dobra sytuacja dla przedsiębiorców, bo poprawia się ich rentowność.

Szacunki ekspertów podają, że do stanu sprzed pandemii gospodarka europejska wróci w ciągu dwóch lat, a polska - w ciągu półtora roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA oszczędzanie banki

Czytaj także

Dobre nastroje mimo pandemii. Większość Polaków patrzy pozytywnie na swoją sytuację finansową

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:31
Zdecydowana większość z nas (71 proc.) pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a w opinii 58 proc. epidemia nie wpłynęła na zmianę domowego budżetu. Mimo to ze strachem patrzymy w przyszłość - pisze w środę "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF: bez zmian oprocentowania wrześniowych obligacji

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 17:09
Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych we wrześniu pozostaje bez zmian i będzie preferencyjne w stosunku do obligacji hurtowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport Deloitte: Polacy coraz mniej boją się przeznaczać pieniądze na konsumpcję

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:30
Polacy coraz bezpieczniej czują się na zakupach i w restauracjach; indeks niepokoju wraca do stanu sprzed miesiąca - w Europie spokojniejsi od nas zdają się być tylko Belgowie i Niemcy - wynika z badania firmy Deloitte "Global State of the Consumer Tracker".
rozwiń zwiń