"Śledzimy rozwój wydarzeń". Komisja Helsińska o awarii "Czajki" w Warszawie

Jesteśmy świadomi, że w Warszawie doszło do wycieków ścieków, ale "skala incydentu nie jest w pełni znana", nie jest też jasne, jaki będzie miało to wpływ na wody morskie - przekazała Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisja Helsińska, HELCOM).

2020-09-03, 13:44

"Śledzimy rozwój wydarzeń". Komisja Helsińska o awarii "Czajki" w Warszawie

Jak wyjaśnił Dominik Littfass z sekretariatu Komisji Helsińskiej, organizacji, której członkami są kraje położone wokół Morza Bałtyckiego oraz Unia Europejska, do środy, nie wpłynął do komisji żaden formalny wniosek, aby problem awarii przesyłu ścieków w Warszawie poddać pod dyskusję.

Powiązany Artykuł

czajka rury 1200 east.jpg
Wody Polskie bezpłatnie przekażą Warszawie rurociągi do awaryjnego przesyłu ścieków

Niemniej jednak - zaznaczył - HELCOM w najbliższym czasie ma wystarczająco wiele zaplanowanych spotkań, aby sprawę omówić, gdyby taki wniosek został wystosowany.

Podkreślił przy tym, że "Wisła jest polskim ciekiem wodnym, niegraniczącym z terytorium żadnego z członków HELCOM, więc awaria jest polską sprawą krajową i odpowiednie władze polskie są zobowiązane zająć się przeciekiem".

Ubiegłoroczna awaria

Zgodnie z artykułem 13 konwencji helsińskiej, kraje-sygnatariusze mają obowiązek zgłaszania przypadków zanieczyszczeń, które mogą spowodować skażenie środowiska morskiego rejonu Morza Bałtyckiego poza ich własnym terytorium.

REKLAMA

Czytaj również:

W ubiegłym roku, gdy doszło do podobnej awarii rurociągów odprowadzających ścieki w Warszawie, sprawa - na wniosek niektórych członków organizacji - była omawiana w Tallinie podczas spotkania grupy eksperckiej Komisji, badającej skład spływających do Bałtyku zanieczyszczeń.

- Według ekspertów HELCOM, poprzedni wyciek w 2019 r. nie przyczynił się do żadnego znaczącego pogorszenia stanu środowiska morskiego i został powstrzymany względnie szybko, a skutki tej awarii miały wymiar lokalny - na poziomie rzeki Wisły - przypomniał Littfass.

HELCOM jest organizacją międzynarodową powołaną konwencją helsińską z 1974 roku. Jej członkami są Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Szwecja i Rosja oraz Unia Europejska.

REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej