Prezydent: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie podkreślił rolę biznesu we współpracy państw członkowskich. Jak zaznaczył, politycy mogą wspierać rozwój gospodarczy, ale główną rolę odgrywają w nim przedsiębiorcy.
2020-09-07, 13:19
Z inicjatywy prezydenta polska Giełda Papierów Wartościowych pogłębia współpracę z państwami grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarią, Chorwacją, Słowenią i Rumunią.
Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o inicjatywie Trójmorza, podkreślił, że cieszy się z zaangażowania nie tylko premierów czy ministrów, ale również biznesu.
- To biznes jest tą "solą ziemi". Jeżeli ktoś ma ten rozwój prowadzić, to my jako politycy możemy wspierać, stymulować, tworzyć formy instytucjonalne takie jak Fundusz Trójmorza, my możemy szukać możliwości tworzenia różnych programów, ale my sami inwestycji nie zrealizujemy. Bez tych, którzy działają na rynku, bez biznesu, inwestycji nie będzie - mówił prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Mamy wspólnotę interesów". Romuald Szeremietiew o stosunkach polsko-litewskich
Przybywa nowych inicjatyw w ramach Trójmorza
Prezydent wymieniał inicjatywy gospodarcze, które zrodziły się w ramach Trójmorza, takie jak Forum Regionów czy Fundusz Trójmorza i wyraził radość, że dołączyła do nich Konferencja Giełd Trójmorza. Andrzej Duda zaznaczał, że rynek kapitałowy pełni we współpracy państw Trójmorza niebagatelną rolę.
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że inicjatywa jest jednym z najważniejszych obszarów jego prezydentury. Jak podkreślił, zrzeszone w inicjatywie Trójmorza państwa zajmują 1/3 powierzchni Unii Europejskiej oraz są domem dla 1/4 jej populacji, lecz reprezentują jedynie 10 procent kapitału Wspólnoty.
Szansa dla Polski i Europy
Andrzej Duda mówił również, że podstawowym zadaniem inicjatywy Trójmorza jest to, by zrzeszone w niej państwa samodzielnie działały na rzecz swojego rozwoju. Jak dodał, bliskie relacje między krajami i społeczeństwami są możliwe, w dużej mierze, dzięki wspólnym doświadczeniom historycznym oraz obecnym ambicjom.
Jednocześnie prezydent podkreślił, że przed Polską stoi szansa, największa od XVII w. i naszym zadaniem jest jej wykorzystanie.
REKLAMA
- Mam nadzieję, że będziemy ze sobą współpracowali, budując pomyślność naszych krajów, naszych narodów, naszej części Europy, a w efekcie i całej Unii Europejskiej - powiedział.
- Bo nie mam żadnej wątpliwości, że rozwój Trójmorza, który tak mocno wpisuje się w ideę równego rozwoju państw w ramach Unii Europejskiej, współpraca Trójmorza, która ten rozwój naszej części Europy ma przyspieszyć, służy całej Unii Europejskiej, służy całej Wspólnocie - powiedział.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA