Most pontonowy połączył oba brzegi Wisły. To jednak nie koniec prac

2020-09-09, 11:54

Most pontonowy połączył oba brzegi Wisły. To jednak nie koniec prac
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie. Foto: PAP/Mateusz Marek

- Przeprawa pontonowa połączyła dwa brzegi Wisły. Saperzy pracują jednak dalej. Muszą zabezpieczyć most i czuwać nad ułożeniem na nim rurociągu, którym popłyną ścieki do oczyszczalni "Czajka" - poinformował w środę dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Artur Gruszczyk.


Powiązany Artykuł

Czajka most pontonowy 1200 EN.jpg

Most o długości 245 metrów połączył stołeczne Bielany i Białołękę. Został zbudowany z 90 pontonów. - Samo zmontowanie konstrukcji mostowej nie jest zakończeń operacji przez wojsko. Musimy czekać na firmę, która doprowadzi rurociągi, musimy nadzorować właściwe ich zamontowanie, a następnie kontrolować przepływ ścieków - powiedział płk Gruszczyk.

Dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego przyznał, że operacja połączenia mostu została przyspieszona, gdyż firma, która buduje bypass, podciągnęła już rury na brzeg rzeki.

Płk Gruszczyk zwrócił uwagę, że konstrukcja przeprawy, która powstała nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie, jest nieco odmienna od standardowej, zwykle budowanej na użytek wojska.

- Taką (dla wojska – PAP) konstrukcję mostową przygotowuje się na kilkanaście godzin. Wojsko się po niej przemieszcza, a my zwijamy most. Tu zaś musimy tak przygotować konstrukcję, aby była stabilnie zamontowana i wytrzymała kilka miesięcy - powiedział.

Wyjaśnił, że w warunkach wojskowych kotwiczony jest, co czwarty element mosty. - Tu musimy zamocować przeprawę na każdym elemencie, ponieważ obciążenie będzie ciągłe. W ubiegłym roku obciążenie mostu sięgało od 400 do 500 ton - zaznaczył.

Potrzeba kilkanaście godzin

Dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego poinformował, że saperzy potrzebują jeszcze kilkunastu godzin, aby przeprawę odpowiednio zamocować. Przygotować specjalne rolki do wciągnięcia rurociągu, zakotwiczyć każdy element mostu. Będzie również przeprowadzona próba obciążeniowa.

Powiązany Artykuł

en czajka 1200 (2).jpg

- Wciąganie rurociągu jest operacją skomplikowaną, niebezpieczną. Nasza praca potrwa jeszcze kilka dni, aż firma wykonująca rurociąg wciągnie go na most - oznajmił.

Od wtorku żołnierze wojsk inżynieryjnych budują przeprawę przez Wisłę nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W akcję zaangażowanych jest 200 żołnierzy. Nad utrzymaniem gotowego mostu będzie czuwać 50 saperów. Według harmonogramu robót przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprawa ma być gotowa w czwartek.

Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą ją utrzymać dłużej.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku od tego czasu do Wisły zrzucono ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej