more_horiz
Wiadomości

Paweł Średziński: wszyscy przyczyniamy się do trucia polskich rzek

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 11:40
- W przypadku "Czajki" mamy telenowelę związaną z budową tej oczyszczalni. Ktoś nie dopilnował tego konstrukcyjnie i w obszarze nadzoru inwestorskiego. Mamy wadliwie wykonaną instalację - powiedział w Polski Radiu 24 Paweł Średziński z Nowej Konfederacji. - "Czajka" jest jednak tylko jednym z punktów wlewu nieczystości do naszych rzek - dodał.
Warszawa, 12.09.2020. Trwają prace nad umieszczeniem na zbudowanym przez saperów moście pontonowym rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka, 12 bm. w okolicach Mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Warszawa, 12.09.2020. Trwają prace nad umieszczeniem na zbudowanym przez saperów moście pontonowym rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka, 12 bm. w okolicach Mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Od początku awarii kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” do Wisły zrzucono już ponad 3,4 mln metrów sześciennych nieczystości – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. WIOŚ kontroluje także jakość wody w rzece do granic województwa.

"To nie jest tak, że awaria „Czajki” jest szczególnie niebezpieczna"

- "Czajka" jest tylko jednym z punktów wlewu nieczystości do naszych rzek. Cała Polska jest ściekiem. Zniszczyliśmy doliny rzek, pozbawiliśmy te rzeki stref buforowych: torfowisk, bagien, które zbierały to wszystko, co spływało z pól - mówił w PR24 publicysta "Nowej Konfederacji". - Zniszczyliśmy sieć polskich rzek, zniszczyliśmy krajobraz, który przez wielki funkcjonował i sam oczyszczał to, co spływała w ramach działalności człowieka - dodał.

czajka wisła pap 1200.jpg
"Tolerujemy skrajną niekompetencję". Miłosz Lodowski o awarii oczyszczalni "Czajka"

Goć PR24 zauważył, że temat awarii Czajki" jest obecny w mediach, bo dotyczy Warszawy i jest nośny politycznie, ale problemy dotyczące polskich rzek nie sprowadzają się jedynie do tej głośnej awarii.

Warszaw z racji tego że znajduje w centrum politycznej uwagi stała się jednym z głównych tematów. Ale to nie jest tak, że awaria „Czajki” jest szczególnie niebezpieczna. Ścieki komunalne które spływają z miast, są na ogół dobrze zarządzane. Powstało w Polsce wiele oczyszczalni ścieków - zauważył Paweł Średziński. - W przypadku Czajki mamy telenowelę przy budowie tej oczyszczalni. Początki sięgają głębiej. Ktoś nie dopilnował tego konstrukcyjnie i w obszarze nadzoru. Mamy wadliwie wykonaną instalację - dodał.

Czytaj także:


Paweł Średziński krytycznie ocenił podejście Polaków, w tym osób decyzyjnych, dotyczące polskich rzek. 

- Rolnicy sypią nawóz do rzeki i to nie są incydentalne przypadki. Jesteśmy odwróceni od rzek w Polsce. Nie traktujemy ich na zasadzie miejsca, gdzie możemy podziwiać przyrodę. Wygrywa mentalność, żeby zabetonować ten brzeg rzeki, zrobić deptak i wtedy nad rzekę pójdziemy. A jeżeli to jest dzika rzeka, to nam się nie podoba - przekonywał publicysta. - Zachodnia Europa i Stany Zjednoczone zaczynają odchodzić od niszczenia przyrody. Oni już widzą, że te rzeki u siebie zniszczyli. U nas forsuje się to, co było błędem na Zachodzie. Mamy piękne rzeki, musimy zadbać o to, co mamy - nawoływał. 

***

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

  Więcej w zapisie audycji


  Posłuchaj
  19:13 ŚREDZIŃSKI.mp3 13.09.2020 Paweł Średziński: Ścieki komunalne, które spływają z miast są na ogół dobrze zarządzane. (Temat Dnia / Gość PR24)

   

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Błażej Prośniewski

  Gość: Paweł Średziński (Nowa Konfederacja)

  Data emisji: 13.09.2020

  Godzina emisji: 10.33

  PR24/tb

  Zobacz także

  Zobacz także