X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"UE ma niewiele do powiedzenia ws. Białorusi". Tomasz Grzywaczewski o polityce wschodniej UE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 17:55
- Po raz kolejny okazuje się, że w przypadku zawirowań na Wschodzie czy w Europie Środkowej, w sytuacji, w której w politykę państw tego regionu miesza się Kreml, realizując tam swoje interesy i wyznaczając bardzo mocno strefę wpływów, UE jest bezradna, pogrążona w wewnętrznych dysputach - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, reporter, autor książek i filmów dokumentalnych o polityce wschodniej.
Swiatłana Cichanouska podczas posiedzenia w Parlamencie Europejskim. 21.09.2020
Swiatłana Cichanouska podczas posiedzenia w Parlamencie Europejskim. 21.09.2020Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Swiatłana Cichanouska zaapelowała w Brukseli o stworzenie międzynarodowej koalicji, która pomoże w negocjacjach w sprawie przekazania władzy. Liderka białoruskiej opozycji spotkała się z europosłami z komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

mid-epa08681882 (1).jpg
"Nie ma powrotu do sytuacji sprzed wyborów". Małgorzata Bonikowska o sytuacji na Białorusi

Zdaniem Tomasza Grzywaczewskiego dzisiejsze wystąpienie w Brukseli Swiatłany Cichanouskiej niewiele zmieni w polityce wschodniej Unii Europejskiej. - Wspólnota, jeżeli chodzi o kwestię białoruską, pogrążona jest w impasie, rozmowy w sprawie potencjalnych sankcji się przeciągają - zauważył.

"W tej próżni działa po raz kolejny Rosja"

- UE pokazuje w pewien sposób, że obszar na Wschód od Bugu jest domeną Rosji, a wspólnota nie chce, lub nie ma takiego potencjału, by w tak ważnym dla nas obszarze realizować swoją politykę. W tej próżni działa po raz kolejny Rosja. To o tyle frustrujące, że jest to kolejny przykład. Wcześniej mieliśmy Ukrainę. Ta wojna trwa, o czym w Europie się nie mówi. Casus białoruski pokazuje, że UE ma nie za wiele do powiedzenia w kwestii wschodniej - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
11:10 PR24_MPLS 2020_09_21-16-48-12.mp3 21.09.2020 Tomasz Grzywaczewski (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)

"Białorusini zaskakują analityków"

Tomasz Grzywaczewski dodał, że trudno przewidzieć jak długo mogą potrwać protesty na Białorusi. - Białorusini zaskakują wszystkich analityków, obserwatorów czy dziennikarzy. Początkowo mieli wytrzymać tydzień, potem dwa. Wytrzymują ponad półtora miesiąca i kresu nie widać - stwierdził.

Parlament Europejski odrzuca wyniki ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi i będzie nadal wspierał obywateli tego kraju - powiedział szef PE David Sassoli w poniedziałek po spotkaniu w Brukseli z kandydatką białoruskiej opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską.

Czytaj również:

Białoruskie MSW poinformowało, że wczoraj podczas protestów opozycji w całym kraju zatrzymano 442 osoby, z tego w Mińsku 266. Według tych danych w aresztach do czasu rozpraw sądowych pozostanie 330 osób.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 16.47

PR24/ka

Czytaj także

Jerzy Nowakowski: potrzebny jest dobry projekt europejski dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:18
- Cała grupa krajów zainteresowanych uspokojeniem i demokratyzacją Białorusi może przedstawić sensowny europejski plan wsparcia dla państwa białoruskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narracja na potrzeby wewnętrzne". Prof. Grochmalski o zapowiedzi Łukaszenki ws. zamknięcia granic

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 20:48
- Kluczem do władzy Łukaszenki, oprócz tego pionu służb, są także wielkie zakłady pracy. Gdyby one na masową skalę zaczęły strajkować, gdyby doszło do paraliżu tego sektora, to to jest najgorsze, co mogłoby spotkać Łukaszenkę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski. Gościem audycji "Świat w powiększeniu" była także Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łukaszenka zakładnikiem resortów siłowych i Rosji". Ekspert o protestach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 20:25
- Działania wobec opozycjonistów to już nie tylko brutalna siłę, ale cały system subtelnie skonstruowanych nacisków, m.in. punktowe wyłapywanie niektórych osób, odbieranie akredytacji dziennikarzom, dezinformacja. Prawdopodobnie ktoś im to podpowiada - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej w Instytucie Europy Środkowej.
rozwiń zwiń