X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie ma powrotu do sytuacji sprzed wyborów". Małgorzata Bonikowska o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 14:35
- Niepokojące jest to, że władza, na czele z Aleksandrem Łukaszenką nie tylko nie odpuszcza, ale wręcz się wzmacnia. Z punktu widzenia Zachodu nie jest to dobry scenariusz, to odciąga ten kraj od jakichkolwiek myśli o próbie budowania samodzielnego państwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • 20.09.2020 Małgorzata Bonikowska (Polskie Radio 24 / Temat dnia)
Protesty w Mińsku, stolicy Białorusi 19.09.2020
Protesty w Mińsku, stolicy Białorusi 19.09.2020 Foto: PAP/EPA/STR

Na Białorusi w niedzielę zapowiadane są kolejne demonstracje opozycji. Nazwano je "Marszami Sprawiedliwości". To będzie 43. dzień powyborczych protestów białoruskiej opozycji.

mid-epa08681880 (1).jpg
"Łukaszenka zakładnikiem resortów siłowych i Rosji". Ekspert o protestach na Białorusi

"Władimir Putin na pewno Białousi nie odpuści"

Zdaniem Małgorzaty Bonikowskiej, kraje Zachodu uznają fakt, że Białoruś jest w strefie wpływów Rosji. - Nie chcielibyśmy jednak sytuacji, w której Białoruś popada w coraz większe uzależnienie od Rosji, a wręcz, w ramach tej pełzającej wasalizacji, łączy się z nią i znika z mapy, powstaje skonsumowany związek Białorusi i Rosji, jedno państwo. To dla Zachodu najgorszy scenariusz. Takim, o który walczymy, jest zachowanie niepodległości Białorusi, wzmocnienie tendencji niepodległościowych, które właśnie widać - stwierdziła.

Posłuchaj

13:57 PR24_MPLS 2020_09_20-13-06-57.mp3 20.09.2020 Małgorzata Bonikowska (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

- Sytuacja będzie ewoluować w stronę zbliżenia się tego państwa z Rosją. Władimir Putin na pewno Białousi nie odpuści, kwestią otwartą są losy Aleksandra Łukaszenki - dodała.

Protesty kobiet

Jak podkreślała ekspertka, białoruskie społeczeństwo się obudziło, a nowe grupy społeczne się mobilizują. - Protesty kobiet pokazują jak trudno jest na takie działania odpowiedzieć obecnej władzy. To dla aparatu siłowego sytuacja niekomfortowa, łatwiej odpowiadać na protesty ostre i brutalne, tego tutaj w ogóle nie ma, Białorusini protestują pokojowa, skala uczestnictwa kobiet jest fenomenalna - zwracała uwagę.

"Ludzie już się nie boją"

- Granica została przekroczona, ludzie już się boją, chcą zmiany, wydaje się, że nie ma powrotu do Białorusi sprzed wyborów. Za dużo elementów się zdarzyło. Łukaszenka jest skompromitowany, zarówno zachowaniem w czasie pandemii jaki i sprawą wyborów i radykalne przeszarżowaniem ich wyników. Skala radykalnego zakpienia z Białorusinów była za duża. Są również nowe pokolenia, które weszły na rynek wyborczy, to ludzie, którzy maja orientację, co dzieje się na świecie. Nie rozumieją przywództwa Łukaszenki, dla nich to osoba z innej epoki, nie ma więzi pomiędzy dużą częścią społeczeństw a dyktatorem - dodała Małgorzata Bonikowska.

Czytaj również:

Wczoraj w białoruskiej stolicy zorganizowany został tradycyjny sobotni Marsz Kobiet. Obrońcy praw człowieka informują, że zatrzymano ponad 320 uczestniczek. Pod wieczór po przesłuchaniach i spisaniu protokołów zatrzymane demonstrantki zaczęto stopniowo wypuszczać z posterunków.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Małgorzata Złotnicka

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Nowakowski: potrzebny jest dobry projekt europejski dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:18
- Cała grupa krajów zainteresowanych uspokojeniem i demokratyzacją Białorusi może przedstawić sensowny europejski plan wsparcia dla państwa białoruskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Łukaszenka przed Putinem klęknie, zatańczy, zrobi cokolwiek

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 12:51
- Na ten moment Alaksandr Łukaszenka jest idealnym kandydatem dla Rosji, bo on jest w tej chwili gotów uklęknąć przed Władimirem Putinem, zatańczyć, zrobić cokolwiek, czego Putin od niego wymaga. W związku z czym to jest dla Rosji sytuacja idealna, dopóki nie dojdzie do sytuacji ukraińskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Benedyczak, analityk ds. Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń