"Nowy problem w kampanii prezydenckiej w USA". Irena Lasota o następcy Ruth Bader Ginsburg
- Ruth Bader Ginsburg jest ikoną proaborcyjnych i liberalno-socjalnych ruchów. Zastąpienie jej kimś bardziej neutralnym lub bardziej prawicowym może zmienić proporcje głosów w Sądzie Najwyższym - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka (Waszyngton).
2020-09-21, 20:35
Na niecałe dwa miesiące przed wyborami kwestia wyboru Ginsburg zdominowała amerykańskie media i stała się głównym tematem kampanii. Stawka w tym roku jest tym większa, że Sąd Najwyższy może odegrać kluczową rolę w zatwierdzeniu wyników wyborów, które przy zaciętej rywalizacji mogą być kontestowane.
Powiązany Artykuł
Biden: apeluję do Republikanów o wstrzymanie się z wyborem sędziego Sądu Najwyższego
Składający się z dziewięciu sędziów amerykański Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.
Posłuchaj
Jak zaznaczyła Irena Lasota, w kampanii prezydenckiej w USA, która traciła werwę, pojawił się nowy temat. - Do powołania nowego sędziego potrzebna jest nominacja prezydenta oraz zgoda Senatu. Żeby nie przeszła kandydatura Donalda Trumpa, kilku republikanów musiałoby się wstrzymać od głosu. W analogicznej sytuacji za prezydentury Baracka Obamy Senat taką nominację zblokował. (…) Sąd Najwyższy dla wielu pozostał ostatnim nieupolitycznionym mechanizmem w USA - przypominała.
Powiązany Artykuł
Nie żyje sędzia Ruth Bader Ginsburg. Ikona amerykańskiego sądownictwa
Publicystka komentowała także wypowiedź Joe Bidena, kandydata Demokratów w wyborach prezydenckich, który odniósł się do wypowiedzi Ursuli von der Leyen krytykującej w imieniu UE istnienie w Polsce "stref wolnych od LGBT". - Od kilku lat narasta fala informacji mówiących, że Polska jest krajem oszalałym na punkcie LGBT. (…) To walka z zupełnie niesprecyzowanymi opiniami. W USA toczą się takie debaty, jednak pamiętajmy, że od ponad dwudziestu lat nie ma dziennikarzy zachodnich mieszkających w Polsce. Nie ma nikogo, kto zna Polskę i mógłby to objaśnić. Sprawa LGBT stała się z punktu widzenia USA czy Europy polemiką pomiędzy ludźmi pro i anty-PiS. Jednak nie wynika z tego prawdziwa dyskusja - podkreślała.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Irena Lasota
REKLAMA
Data emisji: 21.09.2020
Godzina emisji: 19.33
PR24/ka
REKLAMA