more_horiz
Wiadomości

Instytut Pamięci Narodowej odkrył kolejne szczątki w "Toledo"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:08
- W kolejnym dniu prac ujawniona została masowa mogiła, w której znajdują się szczątki przynajmniej czterech osób - poinformowało na Twitterze Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof Szwagrzyk Foto: Twitter/Instytut Pamięci Narodowej

- Kształt jamy grobowej może wskazywać na jednoczesny pochówek odnalezionych ofiar - czytamy na w informacji Instytutu.

Liczba osób, których ciała odkryto na terenie dawnego więzienia "Toledo" w Warszawie przy ul. Namysłowskiej, wzrosła do 16.

- Z pewnością nie jest to ostatni dół ze szczątkami ofiar - poinformował na Twitterze prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W ramach rozpoczętego etapu poszukiwań zostanie przebadane bezpośrednie sąsiedztwo miejsca, w którym wcześniej odnaleziono szczątki, oraz pobliskie tereny stanowiące część więziennej działki.

Czytaj także:

- Chcemy przebadać teren na całej długości dawnego muru więziennego, aby mieć pewność, iż wszystkie szczątki zostały odnalezione i podjęte. Dziś trudno powiedzieć, co przed nami. Możliwy jest każdy scenariusz: zarówno ten, gdy nie znajdziemy więcej szczątków, ale również taki, że odnajdziemy ich jeszcze bardzo wiele - podkreślał 17 września w rozmowie z Polskim Radiem prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, nazywane zwyczajowo "Toledo", było więzieniem Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczonym dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych. Działało w latach 1944-1956 na warszawskiej Pradze-Północ.

 - Więzienie było obiektem szczególnego okrucieństwa - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk. - Więzienie przy ulicy Namysłowskiej należało do najcięższych w okresie systemu komunistycznego, tuż obok więzienia przy ulicy Rakowieckiej. Do 1948 roku było to więzienie ważniejsze. Wykonano tutaj ponad 140 egzekucji. Niezależnie od tego kilkaset osób zmarłych i zamordowanych pochowano w obrębie murów więziennych i tuż poza nimi - wyjaśnia historyk.

bm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem