Szef IPN: odnaleziono kolejne szkielety na terenie dawnego więzienia Toledo w Warszawie

Na terenie byłego więzienia Toledo w Warszawie odnaleziono sześć pełnych szkieletów oraz kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Poszukiwania prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej trwają na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie.

2020-09-13, 16:21

Szef IPN: odnaleziono kolejne szkielety na terenie dawnego więzienia Toledo w Warszawie
Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia "Toledo" przy ul. Namysłowskiej w Warszawie.Foto: Marta Smolańska, IPN

Powiązany Artykuł

Stocznia_1200.JPG

- Więźniowie, po egzekucji, po śmierci, byli grzebani w narożniku więziennym tuż obok miejsca straceń, zarówno wewnątrz więzienia, jak i na zewnątrz. Kolejne szczątki, które udało się odnaleźć, są to szczątki trzech osób, ale również trzech osób, które znaleziono w czerwcu wewnątrz murów więziennych. One są położone bardzo blisko siebie i w sposób jednoznaczny potwierdzają relacje więźniów przebywających tutaj w latach 40. - zaznacza profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Relacje świadków

Dokumentacja archiwalna, relacje świadków oraz wcześniejsze odkrycia szczątków wskazują, że na terenie Toledo dokonywano tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. - Więzienie było obiektem szczególnego okrucieństwa - mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk.

- Więzienie przy ulicy Namysłowskiej należało do najcięższych w okresie systemu komunistycznego, tuż obok więzienia przy ulicy Rakowieckiej. Do 1948 roku było to więzienie ważniejsze. Wykonano tutaj ponad 140 egzekucji. Niezależnie od tego kilkaset osób zmarłych i zamordowanych pochowano w obrębie murów więziennych i tuż poza nimi - wyjaśnia historyk.

Powiązany Artykuł

cenckiewicz_pr24 1200.jpg

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dodaje, że oprócz figurki świętego Antoniego podczas kolejnego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych znaleziono inne przedmioty. - Odnaleziono orzełka z czapki wojskowej oraz fragmenty kołnierzyka wojskowego z charakterystycznym wężykiem, mówiącym o polskim umundurowaniu - podkreśla profesor Krzysztof Szwagrzyk.

REKLAMA

Historia więzienia

W ramach rozpoczętego etapu poszukiwań zostanie przebadane bezpośrednie sąsiedztwo miejsca, w którym wcześniej odnaleziono szczątki, oraz pobliskie tereny stanowiące część więziennej działki. Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) istniało od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę.

Było przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy.Więzienie, w którego murach wykonano egzekucje na członkach podziemia niepodległościowego, istniało do 1956 roku.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej