Koronawirus a podróże. Jak zmieniają się zwyczaje turystyczne Polaków?
- W tym roku oblegane było bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego. Zmieniliśmy odległości na dużo mniejsze, niektórzy wolą też jechać własnym pojazdem, co widać po ofertach biur podróży - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński z wrocławskiej Wyższej Szkoły Bankowej, ekspert ds. branży turystycznej.
2020-09-22, 15:07
Od 1 października na pewno zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji oraz zakres - poinformował w Sejmie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Do 29 września 2020 r. obowiązuje kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Zakazami połączeń lotniczych objętych jest 30 państw, restrykcje nie dotyczą m.in. Rumunii, Meksyku czy Indii.
Powiązany Artykuł
Zakaz lotów do Francji zniesiony. Potrzebny będzie jednak ujemny test na koronawirusa
Zmiana podejścia i modeli biznesowych
W ocenie gościa Polskiego Radia "ryzyko związane z pandemią i brakiem możliwości przelotu powoduje, że zmieniamy zupełnie upodobania". - W ofertach dużych biur podróży działających na terenie Polski, dominują oferty last minute. Skończyły się przedpłaty, operatorzy boją się o zwroty w razie niezrealizowania wycieczek- powiedział Adam Karpiński. Podobnie jest z lotami, które są rezerwowane na krótko przed wyjazdem, nie ma tendencji do kupowania biletów z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym - podkreślił ekspert.
Gość "Tematu dnia" zaznaczył także, że zmieniają się najpopularniejsze kierunki podróży. - W tym roku oblegane było bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego. Zmieniliśmy odległości na dużo mniejsze, niektórzy wolą też jechać własnym pojazdem, co widać po ofertach biur podróży - zaznaczył analityk.
Czytaj także:
- Tarcza turystyczna przejęta przez Sejm. Zobacz, jak możesz odzyskać pieniądze za odwołaną wycieczkę
- Ponad 800 milionów złotych na wakacje. Wiceminister rozwoju podsumowuje działanie bonu turystycznego
Adam Karpiński podkreślił, że pandemia COVID-19 wymusi na najbardziej markowych turystycznych miastach Polski - Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu - zmianę modelu biznesowego, dotychczas opartego na turystach zagranicznych. - W czasie COVID-19 nastąpiła katastrofa. Z obłożenia hoteli zeszliśmy na pustki. Miasta te dużym ukłonem kierują się obecnie ku klientowi krajowemu. Trzeba będzie stworzyć nową ofertę. To dobry okres na to, by się uczyć - podkreślił Adam Karpiński.
REKLAMA
Posłuchaj
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku liczba turystów zagranicznych na całym świecie zmniejszyła się o 65 proc. Spowodowało to straty pięć razy większe od tych, jakie poniosła globalna turystyka w czasie światowego kryzysu w 2009 roku - wynika za raportu Światowej Organizacja Turystyki (UNWTO). Według opracowania zainteresowanie międzynarodowymi podróżami w sierpniu może sugerować, że w całym 2020 roku liczba zagranicznych turystów zmniejszy się o 70 proc. w porównaniu z poprzednimi latami.
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Adam Karpiński (ekspert od turystyki, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu)
Data emisji: 22.09.2020
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
mbl
REKLAMA