X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wypadkowa interesów państw UE". Dr Kamil Zajączkowski o stanowisku wspólnoty wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 21:48
- Przykład Białorusi doskonale pokazuje, że z perspektywy państw południa Europy ważniejsze są partykularne interesy np. tego, co dzieje się w basenie Morza Śródziemnego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW). W dyskusji wzięła również udział dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
Audio
  • 22.09.2020 dr Małgorzata Bonikowska, dr Kamil Zajączkowski (Polskie Radio 24 / Kontrapunkt)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Roman Yanushevsky/ Shutterstock

W Unii Europejskiej nadal brak zgody w sprawie sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.

epa08685059.jpg
"Łukaszenka dostaje od Unii czas". Dr Agnieszka Bryc o głosowaniu ws. sankcji wobec Białorusi

Jednomyślną zgodę blokuje Cypr, domagając się przyjęcia najpierw restrykcji wobec Turcji za wiercenia na Morzu Śródziemnym. Swiatłana Cichanouska, która była wczoraj w Brukseli, apelowała o więcej odwagi w podejmowaniu decyzji. Liderka białoruskiej opozycji w belgijskiej stolicy spotkała się z unijnymi ministrami spraw zagranicznych, także przewodniczącym Parlamentu Europejskiego oraz europosłami z komisji spraw zagranicznych.

Posłuchaj

24:58 _PR24_AAC 2020_09_22-20-33-32.mp3 22.09.2020 dr Małgorzata Bonikowska, dr Kamil Zajączkowski (Polskie Radio 24 / Kontrapunkt)

"Asertywna polityka zagraniczna UE"

Dr Kamil Zajączkowski stwierdził, że sytuacja związana z protestami na Białorusi jest typowym przykładem, jak funkcjonuje UE w sferze polityki zagranicznej, która jest wypadkową wielu interesów poszczególnych państw członkowskich. - UE odrobiła pewną lekcję, czy w kontekście Chin, czy Rosji i próby otrucia Aleksieja Nawalnego mówi się coraz częściej o bardziej asertywnej polityce zagranicznej wspólnoty. To się niestety nie przekłada na konkretne działania. UE w sferze deklaracji zaczyna rozumieć, że ten świat jest nieco inny niż dziesięć czy dwadzieścia lat temu. To, co musi zrobić, to tę asertywność przekuć na konkretne czyny. Dla mieszkańców UE jest niezrozumiałe, że ponad miesiąc czekamy na decyzję ws. Białorusi - dodał gość audycji.

"Białoruś jest na początku drogi"

Dr Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę, że UE nie jest państwem, natomiast oczekiwania wobec niej formułowane, zarówno te wewnętrzne, wyrażane przez polityków i społeczeństwa krajów członkowskich, jak i zewnętrzne, państw czy społeczeństw, jak ma to miejsce w przypadku Białorusi czy Ukrainy, są bardzo ambitne i wymagające dość wyrazistego działania.

- Tymczasem UE jako projekt bazuje na kompromisach, uzgadnianiu. Bardzo często wychodzi z tego coś, co nie wszystkich zadowala. O ile w przypadku Ukrainy przebiło się myślenie, że można sobie wyobrazić drogę tego kraju w kierunku państw Zachodu, o tyle Białoruś jest dopiero na początku tej drogi i nie widać na razie sygnałów, zwłaszcza ze strony państw Europy Zgodniej, by politycy unijni się tym krajem bardzo mocno przejmowali - podkreślała.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Lekki

Gościedr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 20:33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"UE ma niewiele do powiedzenia ws. Białorusi". Tomasz Grzywaczewski o polityce wschodniej UE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 17:55
- Po raz kolejny okazuje się, że w przypadku zawirowań na Wschodzie czy w Europie Środkowej, w sytuacji, w której w politykę państw tego regionu miesza się Kreml, realizując tam swoje interesy i wyznaczając bardzo mocno strefę wpływów, UE jest bezradna, pogrążona w wewnętrznych dysputach - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, reporter, autor książek i filmów dokumentalnych o polityce wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Przełomiec: Putin ma dość Łukaszenki, ale boi się prozachodniego zastępcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:00
- Moskwa już kilka razy sparzyła się na zmianie władzy na terytorium byłych państw sowieckich, w związku z tym jest ostrożna. W tej chwili wydaje się, że Kreml póki co stawia na Łukaszenkę - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Przełomiec, dziennikarka Polskiego Radia i TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Grosse: ewentualne sankcje UE wobec reżimu Łukaszenki będą symboliczne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 14:40
- To są sankcje, które są przejawem aktywności Unii Europejskiej dla opinii publicznej, żeby uspokoić media i sumienie europejskich polityków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń