"Wypadkowa interesów państw UE". Dr Kamil Zajączkowski o stanowisku wspólnoty wobec Białorusi
- Przykład Białorusi doskonale pokazuje, że z perspektywy państw południa Europy ważniejsze są partykularne interesy np. tego, co dzieje się w basenie Morza Śródziemnego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW). W dyskusji wzięła również udział dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
2020-09-22, 21:48
W Unii Europejskiej nadal brak zgody w sprawie sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.
Powiązany Artykuł
"Łukaszenka dostaje od Unii czas". Dr Agnieszka Bryc o głosowaniu ws. sankcji wobec Białorusi
Jednomyślną zgodę blokuje Cypr, domagając się przyjęcia najpierw restrykcji wobec Turcji za wiercenia na Morzu Śródziemnym. Swiatłana Cichanouska, która była wczoraj w Brukseli, apelowała o więcej odwagi w podejmowaniu decyzji. Liderka białoruskiej opozycji w belgijskiej stolicy spotkała się z unijnymi ministrami spraw zagranicznych, także przewodniczącym Parlamentu Europejskiego oraz europosłami z komisji spraw zagranicznych.
Posłuchaj
Posłuchaj
"Asertywna polityka zagraniczna UE"
Dr Kamil Zajączkowski stwierdził, że sytuacja związana z protestami na Białorusi jest typowym przykładem, jak funkcjonuje UE w sferze polityki zagranicznej, która jest wypadkową wielu interesów poszczególnych państw członkowskich. - UE odrobiła pewną lekcję, czy w kontekście Chin, czy Rosji i próby otrucia Aleksieja Nawalnego mówi się coraz częściej o bardziej asertywnej polityce zagranicznej wspólnoty. To się niestety nie przekłada na konkretne działania. UE w sferze deklaracji zaczyna rozumieć, że ten świat jest nieco inny niż dziesięć czy dwadzieścia lat temu. To, co musi zrobić, to tę asertywność przekuć na konkretne czyny. Dla mieszkańców UE jest niezrozumiałe, że ponad miesiąc czekamy na decyzję ws. Białorusi - dodał gość audycji.
REKLAMA
"Białoruś jest na początku drogi"
Dr Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę, że UE nie jest państwem, natomiast oczekiwania wobec niej formułowane, zarówno te wewnętrzne, wyrażane przez polityków i społeczeństwa krajów członkowskich, jak i zewnętrzne, państw czy społeczeństw, jak ma to miejsce w przypadku Białorusi czy Ukrainy, są bardzo ambitne i wymagające dość wyrazistego działania.
- Tymczasem UE jako projekt bazuje na kompromisach, uzgadnianiu. Bardzo często wychodzi z tego coś, co nie wszystkich zadowala. O ile w przypadku Ukrainy przebiło się myślenie, że można sobie wyobrazić drogę tego kraju w kierunku państw Zachodu, o tyle Białoruś jest dopiero na początku tej drogi i nie widać na razie sygnałów, zwłaszcza ze strony państw Europy Zgodniej, by politycy unijni się tym krajem bardzo mocno przejmowali - podkreślała.
- "Łukaszenka zakładnikiem resortów siłowych i Rosji". Ekspert o protestach na Białorusi
- "Narracja na potrzeby wewnętrzne". Prof. Grochmalski o zapowiedzi Łukaszenki ws. zamknięcia granic
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW)
Data emisji: 22.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 20:33
PR24/ka
REKLAMA