X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Łukaszenka zakładnikiem resortów siłowych i Rosji". Ekspert o protestach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 20:25
- Działania wobec opozycjonistów to już nie tylko brutalna siłę, ale cały system subtelnie skonstruowanych nacisków, m.in. punktowe wyłapywanie niektórych osób, odbieranie akredytacji dziennikarzom, dezinformacja. Prawdopodobnie ktoś im to podpowiada - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej w Instytucie Europy Środkowej.
Audio
  • 19.09.2020 Dr Jakub Olchowski (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Protesty w Mińsku, stolicy Białorusi 19.09.2020
Protesty w Mińsku, stolicy Białorusi 19.09.2020 Foto: PAP/EPA/STR

Do masowych zatrzymań doszło podczas Marszu Kobiet w Mińsku - tradycyjnej demonstracji organizowanej w soboty. Jej uczestniczki domagały się odejścia prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

1200_Mińsk_EN.jpg
Masowe zatrzymania uczestniczek Marszu Kobiet w Mińsku. Brutalne działania milicji

Na liście zatrzymanych, którą na bieżąco sporządza centrum praw człowieka Wiasna, widnieje już 159 nazwisk, jednak zatrzymanych na pewno było więcej. Na liście Wiasny są same kobiety. Wśród nich była także 73-letnia Nina Bahińska, znana uczestniczka protestów opozycji. Zabrano ją do więźniarki, lecz później wypuszczono. Zatrzymań dokonywał OMON oraz osobnicy w zielonych kombinezonach bez oznak rozpoznawczych i maskach.

Dr Jakub Olchowski zauważył, że Aleksander Łukaszenka może chcieć rozwiązać kwestię protestów jak najszybciej. - Jest w tej chwili zakładnikiem resortów siłowych, których lojalność wobec niego nie jest taka bezwarunkowa i bezwarunkowa. Z drugiej strony jest zakładnikiem Władimira Putina, będzie starł się jak najszybciej zaprowadzić porządek - stwierdził.

"Im dłużej na Białorusi trwają protesty, tym bardziej świat będzie się temu przyglądał"

- Rosja przygląda się temu, co dzieje się na Białorusi, początkowo z pewnym zaskoczeniem czy zniecierpliwieniem, teraz jest to już irytacja. Im dłużej na Białorusi trwają protesty, tym bardziej świat będzie się temu przyglądał, tym trudniej będzie to zamieść pod dywan, udawać że nic się nie stało. Pamiętajmy, że z punktu widzenia Rosji bardzo niedobrze jest, gdy ktoś patrzy na Białoruś, w jej interesie jest, by ten kraj pozostał strefą wpływów - dodał gość audycji.

Zdaniem dr Jakub Olchowskiego można się spodziewać, że protesty będą słabły. - Możemy odczuwać sympatię i wspierać Białorusinów, do ich fenomenalnego protestu, ale będzie on niejako naturalnie tracił impet. Jeżeli nie wydarzy się nic, co mogłoby być punktem przełomowym dla protestujących, to będzie on słabnąć. Z drugiej strony, Łukaszence zależy na jak najszybszym ich zdławieniu - podkreślał.

Posłuchaj
24:42 PR24_MPLS 2020_09_19-19-33-48.mp3 19.09.2020 Dr Jakub Olchowski (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Sobotni pochód kobiet stał się już tradycyjnym wydarzeniem, odkąd na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Oficjalnie zwyciężył w nich Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.

Kobiety, które niosły m.in. biało-czerwono-białe flagi, parasolki i balony w tych barwach oraz plakaty, domagały się m.in. dymisji Łukaszenki, uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania przemocy. Według niezależnej Naszej Niwy w marszu brało udział ok. 2 tys. uczestniczek.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Dr Jakub Olchowski

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Moskwy do Mińska popłynie 1,5 mld dol. Prof. Kozłowski: to lichwiarska pożyczka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:10
Pożyczka dla Mińska będzie spłacana akcjami kolejnych białoruskich przedsiębiorstw. W ten sposób Rosja zabezpiecza swoje interesy na Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuczyński: Kreml wymieniłby Łukaszenkę, gdyby miał dobrą alternatywę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:01
- Gdyby Rosja miała dobrą alternatywę dla Łukaszenki, nową ekipę rządzącą, która mogłaby go zastąpić, myślę, że nie wahałaby się, żeby to zrobić. To, że go poparła, pokazuje, że był to wybór mniejszego zła - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Łukaszenka przed Putinem klęknie, zatańczy, zrobi cokolwiek

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 12:51
- Na ten moment Alaksandr Łukaszenka jest idealnym kandydatem dla Rosji, bo on jest w tej chwili gotów uklęknąć przed Władimirem Putinem, zatańczyć, zrobić cokolwiek, czego Putin od niego wymaga. W związku z czym to jest dla Rosji sytuacja idealna, dopóki nie dojdzie do sytuacji ukraińskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Benedyczak, analityk ds. Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń