X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". IPN przedstawił efekty prac poszukiwawczych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 23:00
Podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni Instytut Pamięci Narodowej podsumował tegoroczne efekty prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Eksperci Instytutu do tej pory przeprowadzili prace w 40 miejscach z 59 planowanych w Polsce i za granicą.
Pokaz filmu Baśka połączony ze spotkaniem Polska szuka bohaterów
Pokaz filmu "Baśka" połączony ze spotkaniem "Polska szuka bohaterów'Foto: ipn.gov.pl

Ostatnio zakończyły się poszukiwania i ekshumacje na terenie dawnego więzienia NKWD/UB przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie nazywanego "Toledo". Odnaleziono tam szczątki 18 osób - polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśniał podczas prezentacji raportu, że większość odnalezionych szczątków była pogrzebana bez szacunku dla zmarłych.

Niezlomni1200.jpg
"Pokazać dążenie Polaków do wolności". Joanna Lichocka o festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

W czasie poszukiwań odnaleziono doły pojedyncze lub doły ze szczątkami kilku osób. Szczątki nie były w trumnach. Ludzkie ciała - jak mówił profesor Szwagrzyk - były wrzucane bezpośrednio do jamy grobowej. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że ubecy działali jak mordercy, którzy szybko chcą ukryć dowody zbrodni.

Posłuchaj
00:57 10650739_1.mp3 Na Festiwalu NNW IPN przedstawił efekty prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Relacja Witolda Banacha (IAR)

 

Profesor Szwagrzyk wyjaśniał, że w jamach grobowych odnaleziono wiele elementów świadczących o tym, że w dołach śmierci są polscy żołnierze. Były to fragmenty wojskowego paska i fragmenty mundurów: kołnierzyk i metalowe nici, którymi haftowano kołnierze od mundurów. Przy jednej z ofiar - mówił profesor - znaleziono maleńką figurę świętego Antoniego, którą ofiara miała przy sobie w chwili śmierci.

Ponad 140 egzekucji

Według szacunków IPN, w więzieniu wykonano ponad 140 egzekucji. Instytut nie był w stanie określić dokładnej liczby zakatowanych przez UB i funkcjonariuszy więziennych, ale szacuje, że takich osób było nie mniej niż 150. Na Namysłowskiej komunistyczni zbrodniarze grzebali prawdopodobnie także zamordowanych w katowniach na Strzeleckiej, Sierakowskiego, czy w akcjach pacyfikacyjnych na Mazowszu. Prace na tym terenie zostaną wznowione za tydzień, a także wiosną przyszłego roku.

Czytaj także:

Eksperci IPN w tym roku przebadali także miejsca bezimiennych pochówków między innymi w Białymstoku, Pułtusku, Świecku, gdzie odnaleziono szczątki 20 osób zamordowanych przez Niemców.

Mimo że w ubiegłym roku prezydent Wołodymyr Zelenski zadeklarował odblokowanie prac dla polskich specjalistów na terenie Ukrainy, do tej pory pracownicy Biura zbadali tylko miejsca we Lwowie, choć Instytut wnioskował o umożliwienie prac w kilkunastu innych miejscowościach. Wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Anna Szeląg mówiła, że wnioski o ekshumację Instytut złożył do komisji w lutym, ale ciągle nie są one rozpatrzone.

IPN chce między innymi przebadać miejsca pochówku Polaków w Kropiwnikach i w Kostiuchnówce, gdzie znajdują się mogiły polskich legionistów. Z kolei na Litwie w paru miejscach udało się odnaleźć szczątki między innymi kilku żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez NKWD.

Do tej pory eksperci IPN odnaleźli szczątki około 2 tysięcy osób, zidentyfikowano z imienia i nazwiska około 200 osób.

dn