X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie będzie taryfy ulgowej". Rzecznik KGP o karach za brak maseczki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:35
- Nie będzie taryfy ulgowej. Jeżeli mimo poinformowania przez policjantów, że należy zakryć nos i usta, ktoś tego nie zrobi, musi się liczyć z mandatem do wysokości 500 zł albo, w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Zaznaczył, że "nie będzie taryfy ulgowej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- Możemy również o takich sytuacjach informować inspekcję sanitarną - przekazał insp. Ciarka.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia szef MZ Adam Niedzielski oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk zapowiedzieli, że przestrzeganie obostrzeń to "nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby". Ogłosili tym samym "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń m.in. związanych z zakrywaniem nosa i ust.

pap_andrusiewicz 1200.jpg
"Będziemy mieli do czynienia z dość dużą liczbą zgonów". Rzecznik MZ o pandemii


Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka tłumaczył, że to "od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależeć, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem, pouczona, czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do Inspektora Sanitarnego". -  W każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów - zaznaczył rzecznik.

- Jeżeli zauważymy, że ktoś nie zakrywa nosa i ust w wyznaczonych miejscach albo po godzinie 22 działają lokale czy dyskoteki, które nie powinny działać, to nie tylko policjanci i inspektorzy sanitarni powinni reagować, ale i każda osoba, której zależy, aby wyhamować transmisje wirusa, powinna o tym informować. Liczymy także na solidarność obywateli - podkreślił Ciarka.

"Ogromna" kampania informacyjna

W ocenie rzecznika KGP kampania informująca o obostrzeniach, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa, jest "ogromna". - Nie wyobrażamy sobie sytuacji, żeby po tylu doniesieniach medialnych i konferencjach Ministerstwa Zdrowia ktoś tłumaczył, że tych przepisów nie zna i nie wie, że trzeba zasłaniać usta i nos czy że nie można organizować dyskotek - zaznaczył.

Dodał, że dla policji będzie to "sytuacja niewytłumaczalna". - Dlatego, jeżeli będziemy mieli do czynienia z osobami, które notorycznie naruszają te przepisy, to będziemy wówczas w przypadku odmowy przyjęcia mandatu kierowali wnioski o ukaranie do sądu oraz informowali o takim zachowaniu powiatowego inspektora sanitarnego - poinformował Ciarka.

Wytłumaczył także, że to policjant, który będzie przeprowadzał interwencję, podejmuje indywidualnie decyzję co do ewentualnych konsekwencji prawnych. - On zna najlepiej sytuację i wie, czy dana osoba na przykład na chwilę nie miała założonej maseczki, czy szybko się zreflektowała, na wezwanie policjanta zachowała zgodnie z prawem i nałożyła maseczkę, zakrywając nos i usta. Wtedy najczęściej wystarczy pouczenie jako wytknięcie niewłaściwego zachowania - tłumaczył rzecznik KGP.

Mandat do 500 zł

- Natomiast jeżeli ma do czynienia z osobą, która jest agresywna i ignoruje przepisy, mówiąc np.: że i tak nie założy maseczki, czy będzie organizowała imprezy taneczne itp., w takich przypadkach policjanci będą wdrażać dozwolone prawem surowe konsekwencje - poinformował Ciarka, zaznaczając przy tym, że "zgodnie z kodeksem wykroczeń funkcjonariusz może nałożyć na taką osobę mandat w wysokości do 500 złotych".

Rzecznik wskazał, że w ciągu ostatniej doby policjanci podjęli około 3 tysięcy interwencji związanych z samym nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania nosa i ust. - Wystawionych zostało około 200 mandatów, czyli o 100 procent więcej niż podczas ubiegłej doby oraz skierowano ponad 30 wniosków o ukaranie do sądu. W ok. 2,6 tys. przypadkach interwencje zakończyły się pouczeniem, a więc wyraźnie widać, że w pierwszej kolejności wytykamy niewłaściwe zachowanie - wyliczył inspektor.


Ciarka przypomniał przy tym, że w miejscach ogólnodostępnych należy zachować dystans, a w niektórych miejscach jak galerie handlowe, sklepy, kino, teatr jest obowiązek zakrywania ust i nos. - Mandatem może zostać ukarana również osoba, która ma na twarzy maseczkę jednak ma np. odkryty nos. Jednak w pierwszej kolejności policjanci pouczają, dopiero jak osoba się nie stosuje do polecań wtedy decydujemy się ukarać mandatem - podkreślił.

Czytaj także:

Z kolei na pytanie, czy patrole policyjne będą pierwszego listopada na cmentarzach kontrolowały czy ludzie noszą maseczki, zaznaczył, że już dzisiaj, idąc na cmentarz, obowiązuje nas dystans i obowiązek zakrywania nosa i ust. - Tego obowiązku zapewne nikt nie zniesie, tym bardziej, że zbliża się dzień Wszystkich Świętych i policjanci, którzy będą patrolowali tereny przyległe do cmentarzy lub cmentarze, również będą na to zwracać uwagę i zdecydowanie reagować - przekazał Ciarka.

Co zrobić w przypadku zaobserwowania objawów koronawirusa? (opr. Maria Samczuk/PAP) Co zrobić w przypadku zaobserwowania objawów koronawirusa? (opr. Maria Samczuk/PAP)

itom

Czytaj także

"Warszawa, niemalże z pewnością, będzie od soboty żółtą strefą". Resort zdrowia o obostrzeniach w związku z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:15
- Warszawa od soboty, niemalże z pewnością, znajdzie się w żółtej strefie, a ponad 100 powiatów z obostrzeniami - podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Oznacza to m.in. nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W środę MZ poinformowało, że na Mazowszu potwierdzono 527 nowych przypadków koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasach pandemii wolimy płacić kartą. Coraz mniej bankomatów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:00
Polacy coraz częściej korzystają z transakcji bezgotówkowych. - Są wygodniejsze i bardziej higieniczne - mówią klienci sklepów. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem w dobie pandemii cieszą się transakcje gotówkowe, w tym m.in. wypłaty z bankomatów. W związku z tym na terenie naszego kraju ubywa bankomatów.
rozwiń zwiń