Nie Fibak, nie Radwańska - Świątek przeszła do historii. Świat pod wrażeniem "nastoletniej królowej"

Iga Świątek po pokonaniu w finale Amerykanki Sofii Kenin wygrała wielkoszlemowy French Open na kortach ziemnych w Paryżu! 19-letnia tenisistka odniosła największy sukces w historii tej dyscypliny w Polsce. Świątek jest pierwszą polską triumfatorką wielkoszlemowego turnieju rangi Wielkiego Szlema. 

2020-10-10, 17:30

Nie Fibak, nie Radwańska - Świątek przeszła do historii. Świat pod wrażeniem "nastoletniej królowej"
Iga Świątek . Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Świątek po raz pierwszy znalazła się w najlepszej ósemce seniorskiego turnieju wielkoszlemowego i od razu go zwyciężyła. To historyczny wynik nie tylko dla 19-latki, ale dla całej społeczności tenisowej w Polsce. Nigdy bowiem nie mogliśmy cieszyć się z turniejowego tytułu naszych reprezentantów w grze pojedynczej.

Finały Jędrzejowskiej i Radwańskiej 

Nastolatka z Raszyna była pierwszą Polką od 1939 roku, która zagrała w finale French Open. Wówczas do decydującej rozgrywki dotarła legendarna Jadwiga Jędrzejowska. Nie udało jej się jednak zdobyć tytułu, podobnie jak w Wimbledonie i US Open w 1937 roku.

Wówczas Jędrzejowska także przegrywała finałowe mecze. 

REKLAMA

Inną polską finalistką turnieju z cyklu Wielkiego Szlema jest Agnieszka Radwańska. Krakowianka, która w przeszłości była notowana na drugim miejscu w rankingu WTA, przegrała jednak w trzech setach finałowe starcie ze słynną Amerykanką Sereną Williams podczas Wimbledonu w 2012 roku. 

Źródło: YouTube.com/sabinelisickifansss 

Radwańska docierała także do półfinału Wimbledonu w 2013 i 2015 roku oraz zatrzymywała się na tym samym etapie Australian Open w 2014 i 2016 roku, jednak nigdy już nie znalazła się w decydującym o wielkoszlemowym triumfie meczu. Profesjonalną karierę zakończyła w listopadzie 2018 roku. 

Wcześniej zwycięstwa tylko w deblu 

Dotychczasowe wielkoszlemowe triumfy polskich tenisistów w rywalizacji seniorów były notowane jedynie w grze podwójnej. W 1939 roku swój jedyny wielkoszlemowy tytuł wywalczyła w Paryżu Jędrzejowska, która triumfowała w parze z Francuzką Simone Mathieu. Blisko 40 lat później - w 1978 roku Wojciech Fibak sięgnął po mistrzostwo Australian Open, grając w duecie z reprezentantem gospodarzy Kenem Warwickiem. 

REKLAMA

Najbardziej utytułowanym polskim deblistą jest jednak Łukasz Kubot. Lubinianin dwa razy zwyciężał w turniejach najwyższej rangi. W 2014 roku w parze ze szwedzkim tenisistą Robinem Lindstedtem triumfował w Australian Open. Z obecnym partnerem deblowym Brazylijczykiem Marcelo Melo zwyciężył natomiast w Wimbledonie w 2017 roku.

Organizatorzy Rolland Garros nazwali Polkę "nastoletnią królową"

/empe

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej