X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Opozycja zakładnikiem swoich stanowisk politycznych". Politolog o pracach nad ustawą o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:55
- Prawo i Sprawiedliwość liczy się ze sprzeciwem części środowisk skupionych wokół produkcji rolnej i hodowców zwierząt, jednak raczej nie wpłynie to na stanowisko partii rządzącej, na to jest stanowczo za późno - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
 • 13.10.2020 dr Maciej Onasz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, zakładającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. Wysłuchają m.in. stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Warszawa, 13.10.2020.
Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, zakładającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. Wysłuchają m.in. stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Warszawa, 13.10.2020.Foto: PAP/Piotr Nowak

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała wczoraj Senatowi odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Wsłuchujemy się w głosy rolników". Krzysztof Sobolewski o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Do regulacji nie dołączono pakietu poprawek zapowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę. Wcześniej ustawę pozytywnie zaopiniowała komisja ustawodawcza Senatu.

Jak zauważył dr Maciej Onasz, w sprawie głosowań nad ustawą o ochronie zwierząt mamy do czynienia z nietypową sytuacją. - Podział stanowisk nie przebiega zgodnie z linią opozycja kontra koalicja. Mamy bardzo wyraźny podział po stronie koalicyjnej, nawet odrzucając wcześniejsze taktyczne zagrywki Porozumienia i Solidarnej Polski, ale i w samym PiS jest podział na płaszczyźnie sejmowej i senackiej. Także opozycja nie jest tutaj jednorodna, szczególnie wybija się PSL, które w pewnym sensie zaczęło nawet szantażować swojego wcześniejszego koalicjanta, czyli dzisiejszą Koalicję Obywatelską, zakończeniem współpracy w Senacie, w przypadku nieodrzucenia tej ustawy. Do przeciwników nowelizacji wyciągnęła ręce także Konfederacja, w swoim stylu, pozbawionym merytoryki, nastawionym na efektowność, a nie efektywność - zauważył gość audycji.

Posłuchaj
20:26 _PR24_AAC 2020_10_13-12-38-17.mp3 13.10.2020 dr Maciej Onasz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Koszty polityczne

- Wszystkie strony poruszają się po dosyć cienkim lodzie. Najgorsze, co mogłoby się wydarzyć z perspektywy rządzących, to upadek tego projektu. Wtedy przy poniesieniu większości kosztów politycznych, ostatecznie nie dotarto by do możliwych zysków - ocenił politolog.

Jak dodał dr Maciej Onasz, opozycja nie będzie chciała iść na rękę partii rządzącej. - Jest zakładnikiem swoich stanowisk politycznych, oczekiwań elektoratu. Bardzo trudno przewidzieć, w jakim kształcie ustawa opuści Senat, choć skłaniam się do tego, że zostanie przyjęta - stwierdził.

Zmiana paradygmatu

- Być może obserwujemy zmianę pewnego paradygmatu, sposobu myślenia, tego jak mieszkańcy miast myślą o wsi. Jesteśmy zakładnikami myślenia, że mieszkańcy terenów wiejskich to rolnicy, to już tak nie wygląda. Tego typu pomysł w latach 90. mógłby zniszczyć poparcie danego ugrupowania na wsi, dziś siła takiego oddziaływania jest znacznie mniejsza - komentował wpływ głosowań nad ustawą na bieżącą sytuację polityczną.

Czytaj także:

  Więcej w zapisie audycji

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Ryszard Gromadzki

  Gość: dr Maciej Onasz

  Data emisji: 13.10.2020

  Godzina emisji: 12.37

  PR24/ka

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  "Dobre rozwiązanie". Poseł Lewicy o tzw. Piątce dla zwierząt

  Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:20
  - Staramy się być rozsądną opozycją, krytykować rząd za to, za co na krytykę zasługuje i wspierać wtedy, gdy proponuje dobre rozwiązania, jak na przykład "Piątka dla zwierząt" - powiedział Maciej Gdula z Lewicy.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Wejście PiS do ekologii jest konieczne". Publicysta o "Piątce dla zwierząt"

  Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 20:05
  - Kwota 7,5 mld zł jako wartość eksportu rolnego podawana w debacie publicznej to dane nie z Ministerstwa Rolnictwa czy z GUS. Pochodzą one ze Związku Polskie Mięso, który jest w części instytucją lobbystyczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Gościem audycji był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Piątka dla zwierząt". Kwiecień: PiS słucha głosu rolników

  Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:00
  - Cały czas jesteśmy w toku procesu legislacyjnego, więc trudno powiedzieć już dzisiaj, które poprawki przejdą, a które nie. Ważne jest także stanowisko prezydenta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W programie "Dwie strony" udział wzięła także Małgorzata Prokop-Paczkowska (Lewica).
  rozwiń zwiń