more_horiz
Wiadomości

Dzień Edukacji Narodowej. Piontkowski: w tym roku to wyjątkowo szczególne święto

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:35
- Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny, dzień, w którym dziękujemy nauczycielom i pracownikom oświaty, w tym roku jest on dodatkowo szczególny, bo odbywa się w czasie pandemii, co ma wpływ na funkcjonowanie szkół - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji NarodowejFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister edukacji narodowej w środę w Dniu Edukacji Narodowej uhonorował nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty. Odznaczenia państwowe, medale i nagrody z rąk szefa resortu odbierało kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski. Kilkunastu nauczycielom wręczył akty nadania im honorowego tytułu Profesora Oświaty.

Uroczystość odbywała się w reżimie sanitarnym. 

szkoła covid stock 1200.jpg
Sytuacja w warszawskich szkołach. Rośnie liczba nauczycieli na L4

- Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny, dzień, w którym dziękujemy nauczycielom, przede wszystkim, ale także wszystkim pracownikom oświaty, wszystkim osobom w jakikolwiek związanym z polskimi szkołami. Dziękujemy za to, że wkładają tak wiele trudu w wychowanie, nauczanie młodych Polaków. Wychowanie i nauczanie, aby byli dobrymi obywatelami, aby byli też po prostu dobrymi ludźmi – powiedział minister edukacji do nauczycieli zgromadzonych na uroczystości.

"Wyjątkowo szczególny dzień"

Szef MEN wskazał, że w tym roku Dzień Edukacji Narodowej jest dniem dodatkowo szczególnym, gdyż odbywa się w wyjątkowym okresie – pandemii. 

- To oczywiście ma także wpływ na sposób funkcjonowania szkół. Myślę, że to także dobry moment, by podziękować wszystkim nauczycielom, pracownikom szkół, wszystkim pracownikom administracji, którzy przyczynili się do tego, że szkoła mimo przeszkód epidemicznych mogła funkcjonować normalnie bądź przejść na tryb zdalny. Nie było to łatwe. Równie trudny okazał się powrót do tradycyjnej, wydawałoby się standardowej, wszystkim nam znanej formy nauczania – zauważył Piontkowski. 

szkoła covid stock 1200.jpg
Nauka w szkołach nie jest zagrożona. Premier: strategia, którą zaproponowało w sierpniu MEN, zdaje egzamin

"Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt nauczyciela i ucznia będzie mógł być utrzymany jak najdłużej, bo doświadczenia i polskie, i europejskie, i światowe pokazują, że nawet najnowocześniejsze środki komunikacji nie pozwalają jednak osiągnąć takich efektów jak w bezpośrednim kontakcie człowieka z człowiekiem" – wskazał szef MEN.

Święto w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej

- Mam nadzieję, że ten kontakt będzie mógł być utrzymany i dzięki temu wszyscy nauczyciele w Polsce będą skutecznie, dobrze współpracowali ze swoimi uczniami, że przyczynią się do tego, że będziemy mieli dobrze wychowane kolejne pokolenia młodych Polaków – zaznaczył Piontkowski.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

koz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem