X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Sytuacja pandemii mobilizuje do troski o najuboższych". Światowy Dzień Misyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 10:51
W przedostatnią niedzielę października obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny. To dzień solidarności misyjnej w Kościele katolickim - modlitwy i wsparcia materialnego na potrzeby dzieł realizowanych na misjach w całym świecie. Organizacją pomocy zajmują się Papieskie Dzieła Misyjne. - To narzędzie w rękach Ojca Świętego i jego współpracownik w trosce o głoszenie Ewangelii - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. dr. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Praca na misjach Misjonarzy Kombonianów.
Praca na misjach Misjonarzy Kombonianów.Foto: PDM w Polsce

- W wielu częściach świata na tzw. terytoriach misyjnych, działalność misyjna i ewangelizacyjna w wyniku pandemii koronawirusa została bardzo mocno przyhamowana, wstrzymana lub ograniczona - podkreśla dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Madagaskar misje pomoc Afryka siostra dzieci 510px.jpg
Polscy misjonarze pomagają najbiedniejszym krajom świata walczyć z epidemią

Podaje przykład misji w Boliwii, gdzie kościoły są ciągle zamknięte, a jeżeli gdzieś zezwolono na sprawowanie nabożeństw liczbę wiernych ograniczono do minimum, nie funkcjonuje też katecheza przygotowująca do sakramentów. - Ta bieżąca sytuacja zmobilizowała wielu do tego, by zatroszczyć się o najuboższych - mówi duchowny.

Papieskie Dzieła Misyjne

- Nie możemy tego dnia redukować do duchowego i materialnego wsparcia misji - zaznacza ks. Atłas i przypomina, że Światowy Dzień Misyjny ma 5 podstawowych celów. - To modlitwa, aby Kościół się rozszerzał, aż po krańce świata, uwrażliwienie na misje zarówno kapłanów, jaki i świeckich, zaznajomienie wszystkich z realnymi potrzebami misji, przybliżenie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i jego zadań i wreszcie materialne wsparcie misji - wymienia.


Posłuchaj
09:15 94 Swiatowy Dzien Misyjny.mp3 O 94. Światowym Dniu Misyjnym z ks. dr. Tomaszem Atłasem, dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych, rozmawia Przemysław Goławski.

 

Orędzie papieskie

Każdego roku, zaczynając od roku 1926, specjalne orędzie na Światowy Dzień Misyjny ogłasza Ojciec Święty. W swoim tegorocznym słowie papież Franciszek zwrócił uwagę na wpływ pandemii koronawirusa na realizowanie misji.

Czytaj także:

- W tym roku, naznaczonym cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię Covid 19, to misyjne pielgrzymowanie całego Kościoła trwa nadal w świetle słowa, które znajdujemy w opisie powołania proroka Izajasza: "Oto ja, poślij mnie!". Jest to nieustannie nowa odpowiedź na pytanie Pana: "Kogo mam posłać?". To powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym kryzysie światowym - napisał Franciszek.

"Zwrócenie większej uwagi na nasz sposób odnoszenia się do innych"

Jak przypomina papież, w wyniku pandemii COVID-19, przez brak możliwości gromadzenia się jako wspólnota Kościoła w celu sprawowania Eucharystii, "znaleźliśmy się w sytuacji wielu wspólnot chrześcijańskich, które nie mogą uczestniczyć w Mszy św. w każdą niedzielę".

epa08735308-1200.jpg
"Pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła". Orędzie papieża na 94. Światowy Dzień Misyjny

- Zrozumienie tego, co Bóg nam mówi w tych czasach pandemii, staje się wyzwaniem także dla misji Kościoła. Choroba, cierpienie, strach i izolacja wzywają nas do zadawania sobie pytań. Ubóstwo osób umierających samotnie, tych, którzy są pozostawieni sami sobie, tracących pracę i płacę, tych, którzy nie mają domu i pożywienia, każe się nam zastanowić. Zmuszeni do dystansu fizycznego i do pozostawania w domu, jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych, a także wspólnotowej relacji z Bogiem. Sytuacja ta, nie powiększając naszej nieufności i obojętności, powinna skłonić nas do zwrócenia większej uwagi na nasz sposób odnoszenia się do innych - zaznacza Ojciec Święty.

Pomysł francuskiej 20-latki

Duchowe i materialne zaplecze na potrzeby misji postanowiła stworzyć 220 lat temu Paulina Jaricot. - W maju Ojciec Święty zatwierdził cud przy wstawiennictwu Paulina Jaricot, co otworzyło drogę do jej beatyfikacji - zaznaczył ks. dr. Tomasz Atłas.

Czytaj także:

- Ta młoda lyońska dziewczyna najpierw założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary, wkrótce po tym Żywy Różaniec. Zachęcała do tego, aby modlitwą, drobnymi ofiarami pochodzącymi z wyrzeczeń, drobnymi, ale systematycznie przekazywanymi oraz poprzez przekazywanie prasy misyjnej - służyć misjom - wyjaśnił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. 100 lat po powstaniu papież uznał, że Dzieło Rozkrzewiania Wiary stanie się dziełem papieskim. - Przyjął to dzieło jako narzędzie, którym on sam się posługuje w misji Kościoła - dodał.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Audiencja generalna w czasie pandemii. Papież Franciszek po raz pierwszy w maseczce ochronnej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 15:23
Papież Franciszek był po raz pierwszy widziany publicznie w maseczce ochronnej. Po przybyciu na audiencję generalną zdjął ją jednak, zanim wysiadł z samochodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska prezentacja papieskiej encykliki "Fratelli tutti". Komentarze biskupów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:17
Postać dobrego Samarytanina - w wymiarze uniwersalnym - jest symbolem encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas prezentacji encykliki, która odbyła się w Łodzi tuż przed 387. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń