E-handel, porady lekarskie, pomoc pracownikom. Kluczowa rola internetu w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa udowodniła przydatność internetu - jak informuje Główny Urząd statystyczny, rośnie liczba osób robiących zakupy online, sieć pomaga też pracownikom - jedna czwarta z nich świadczy pracę zdalnie. Przez internet można skorzystać z porady lekarskiej oraz otrzymać receptę, a także odbyć wideokonferencję z konsultantem ZUS.

2020-10-21, 14:39

E-handel, porady lekarskie, pomoc pracownikom. Kluczowa rola internetu w dobie pandemii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/JP WALLET

W 2020 roku odsetek osób w wieku 16-74 lat kupujących przez internet wzrósł o 7 pkt proc. do 60,9 proc. - podał GUS.

Urząd informuje jednocześnie, że w 2020 r. dostęp do Internetu posiadało 90,4 proc. gospodarstw domowych i było to o 3,7 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim.

Rośnie też dostęp do sieci - tak szerokopasmowej jak i mobilnej

W skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się o 12,4 pkt proc., a przez szerokopasmowe łącze stacjonarne – o 5,4 pkt. proc.

Strony internetowe oraz portale społecznościowe większym zainteresowaniem cieszyły się wśród młodszych osób.

Już jedna czwarta pracowników pracuje zdalnie

W 2020 roku blisko 25 proc. osób skorzystało z możliwości pracy zdalnej podczas epidemii - podał w środę GUS.

Najwyższy odsetek (67,8 proc.), odnotowano wśród osób pracujących w zawodach związanych z ICT (wykorzystujących technologie internetowe) a najniższy – w zawodach robotniczych (1,9 proc.).

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Nieoczekiwany efekt pandemii: pracownikom spodobała się praca z domu

Klienci ZUS mogą korzystać z e-wizyt

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą korzystać z e-wizyt, czyli wideorozmów z ekspertami placówek ZUS.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski, na razie taka usługa jest dostępna w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

W listopadzie z e-wizyt będzie można korzystać we wszystkich oddziałach Zakładu.

- Aby zarezerwować taką wirtualną wizytę, należy wejść na stronę www.zus.pl i podać swoje podstawowe dane - wyjaśnia Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

praca zdalna dom 1200.jpg
Praca zdalna: czy pracodawca powinien zwracać za kawę i zużycie sprzętu?

Dodaje, że aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy mieć komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę e-wizyty.


Na taką wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9.00-14.30. Nie może ona trwać dłużej niż 20 minut. Jak tłumaczy Paweł Żebrowski, podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek.

Porady lekarskie i e-recepty bez wychodzenia z domu

W okresie wzmożonej aktywności wirusów, osoby przewlekle chore nie muszą osobiście odwiedzać lekarza, aby kontynuować leczenie. Po konsultacji telefonicznej bądź poradzie online mogą otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem.

Przypominamy, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające te same leki, nie muszą osobiście udawać się do lekarza po receptę na kontynuowanie leczenia.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_1721381962-1200.jpg
Praca zdalna nie tylko w dobie epidemii. Ministerstwo przygotowuje zmianę przepisów

Dzięki wprowadzeniu e-recepty lekarz po konsultacji np. telefonicznej czy online, może wystawić zdalnie e-receptę, którą pacjent odbierze na telefonie (SMS) albo komputerze (e-mail).

Pacjenci, którzy do tej pory nie korzystali z tej postaci e-recepty, muszą aktywować powiadomienia na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dostępnym pod adresem pacjent.gov.pl.

W tym celu należy wejść w zakładkę – Moje konto/Edytuj dane i wpisać numer telefonu lub adres e-mail.

Na Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się informacja nie tylko o e-recepcie, ale także nazwa leku, sposób jego dawkowania oraz wysokość refundacji.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

korona 1200 pap.jpg
Potrzebujesz recepty od lekarza? Możesz ją dostać nie wychodząc z domu

– E-recepta to wygodne rozwiązanie, jednak szczególnie może się sprawdzić w okresach zwiększonej zachorowalności na infekcje, zarówno na te stale występujące, jak i nowe, szybko rozprzestrzeniające się. Choroby wirusowe, szczególnie te przenoszone drogą kropelkową, do szerzenia się potrzebują dość bliskiego kontaktu człowieka chorego ze zdrowym. Do tej pory taki kontakt następował w rejestracji, w poczekalni, w gabinecie i w aptece. Rozwiązania e-zdrowia umożliwiają ograniczenie tego kontaktu, dzięki czemu możemy zatrzymać transmisję wirusa. Pacjent może zarejestrować się elektronicznie, uzyskać e-receptę przez telefon, a do apteki zamiast osoby chorej może iść zdrowy domownik. Zostając w domu, chory nie zaraża innych, a zdrowy domownik, który poszedł do apteki, nie jest narażony na kontakt z wirusem od innego chorego, jeśli w imieniu innych chorych również pojawi się zdrowy domownik – mówi lek. Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Konsultacje on-line z lekarzami rodzinnymi

Wszyscy pacjenci, nie tylko Ci przewlekle chorzy, mogą skorzystać także z konsultacji z lekarzem rodzinnym przez telefon, online lub za pomocą innych środków łączności i tym samym ograniczyć konieczność wychodzenia z domu.

Teleporadę lekarską wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które obowiązuje od 5 listopada 2019 r.

Zgodnie z jego zapisami, możliwa jest pomoc lekarska lub pielęgniarska na odległość za pomocą systemów teleinformatycznych lub łączności. Ostateczną decyzję czy konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy wystarczy konsultacja telefoniczna, podejmie lekarz po rozmowie z pacjentem.

REKLAMA

– Dzięki postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce porady lekarskie czy wizyty pielęgniarskie, które realizowane były dotychczas w warunkach ambulatoryjnych, mogą odbywać się również na odległość, bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Podczas porady, jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz może wystawić e-receptę. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w okresie zwiększonej liczby zachorowań i zagrożenia wirusowego. Dlatego zachęcamy zarówno personel medyczny, jak i pacjentów, do korzystania z tej formy pomocy – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Do logowania na Internetowe Konto Pacjenta potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Można także zalogować się przez bank PKO BP, jeśli posiadamy konto internetowe iPKO lub Inteligo.

PAP, ZUS, pacjent.gov.pl,  jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej