RPD o orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej: najważniejsza decyzja w historii Trybunału
Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące ustawy aborcyjnej jest najważniejsze w historii. Odniósł się do wczorajszego wyroku Trybunału przyznającego niezgodność tak zwanej aborcyjnej przesłanki eugenicznej z konstytucją.
2020-10-23, 07:10
Jak mówił Mikołaj Pawlak, życie ludzkie jest podstawowym prawem każdego człowieka.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej
Mikołaj Pawlak podkreślił konieczność zadania o system opieki zdrowotnej nad dziećmi chorymi, zgodnie z Konwencją Praw Dziecka.
Posłuchaj
REKLAMA
"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.
- "Wyrażamy satysfakcję". Rzecznik prezydenta o decyzji TK ws. aborcji eugenicznej
- "Aborcja eugeniczna to odbieranie prawa do życia". Rzecznik Praw Dziecka pisze do TK
Kolejne wnioski do TK
Wniosek grupy posłów dotyczący tzw. aborcji eugenicznej po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.
Powiązany Artykuł
Wulgarne okrzyki, ataki na policję. Protesty po decyzji TK ws. aborcji
We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na możliwość ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.
REKLAMA
1110 aborcji
W imieniu wnioskodawców wypowiadali się Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński, w imieniu Sejmu poseł Barbara Bartuś, w imieniu Prokuratora Generalnego Robert Hernand - jego zastępca oraz prokurator Prokuratury Krajowej Andrzej Stankowski.
Rzecznik Praw Obywatelskich nie przystąpił do postępowania. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 aborcji. 1074 z nich dokonano z powodu wad rozwojowych dzieci w prenatalnej fazie rozwoju.
pg
REKLAMA