more_horiz
Wiadomości

Uwaga na cyberoszustów. Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 07:38
Cyberprzestępcy podszywający się pod Pocztę Polską wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, wykorzystując jej logo i nazwę – ostrzega spółka. Maile informują o błędnie zaadresowanej przesyłce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Po raz kolejny cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, w celu pozyskania danych osobowych lub pieniędzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail wykorzystując logo i nazwę spółki" – czytamy w komunikacie.

shutterstock_327654092.jpg
Sprzęty z opcją podłączenia do wi-fi to wygoda, ale i zagrożeniePoczta prosimy o uważne czytanie wiadomości

Jak podała Poczta, jeden z ataków polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości e-mail informujących o błędnie zaadresowanej przesyłce. Maile te mają załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie, tzw. trojan. Inną metodą cyberprzestępców jest wysyłka fałszywych wiadomości dotyczących wygranej w konkursie najnowszego modelu smartfona. Cyberprzestępcy informują, że aby otrzymać nagrodę, wystarczy kliknąć w podany link, który przekierowuje na spreparowaną stronę internetową w celu wyłudzenia danych oraz pieniędzy. Spółka zgłosiła zdarzenie do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego – CSIRT GOV.


– Informujemy, że Poczta Polska nie jest inicjatorem tych kampanii mailowych. Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków – podkreśla rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek.

W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności, sprawę należy zgłosić na policję i poinformować Pocztę Polską na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl lub www.incydent.cert.pl.

– To nam pozwoli na ostrzeżenie naszych klientów, a także zablokowanie fałszywej strony – zaapelowała Justyna Siwek.

Fałszywa oferta promocyjna

Phishing jest jedną z metod internetowego oszustwa. Ma na celu wyłudzenie od użytkownika wrażliwych danych, jak: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych. Polega na podszywaniu się pod znane, często państwowe instytucje, na przykład urząd skarbowy, ministerstwa bądź ZUS. Wiadomości są spreparowane w ten sposób, by przypominały potencjalne pismo od podmiotu, za który podaje się ich autor.
Maile tego typu opierają się na socjotechnice – najczęściej zachęcają do kliknięcia w załączony link lub pobrania pliku (w rzeczywistości zakażonego wirusem komputerowym). Ma do tego skłonić fałszywa oferta promocyjna albo rzekome ostrzeżenie o nieuregulowanych środkach płatności.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem