"Stawajmy zawsze po stronie słabszych". Akademicy z UKSW apelują ws. protestów
"Stawajmy nie tyle w obronie silnych, co raczej zawsze po stronie słabszych, zwłaszcza najsłabszych" - piszą w oświadczeniu akademicy z UKSW, które opublikowało wPolityce.pl. Apel nawiązuje do protestów w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji.
2020-11-04, 12:11
Oświadczenie pracowników i przyjaciół Centrum Badawczo-Dydaktycznego Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie opublikował w środę portal wPolityce.pl.
Szczególna misja
Powiązany Artykuł
Głosy za, głosy przeciw. Rodzice niepełnosprawnych dzieci opowiedzieli nam, co myślą o aborcji
"Nieprzypadkowo w Statucie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zapisano jako szczególną misję »upowszechnianie i promowanie wartości chrześcijańskich, w szczególności katolickich, w życiu indywidualnym, społecznym, narodowym, państwowym…«. Nie chodzi tu jedynie o mgliście określone wartości europejskie, ale nazwane explicite wartości chrześcijańskie. Wśród tych wartości »Uniwersytet przywiązuje szczególną wagę do ochrony życia i integralności każdego człowieka«" - czytamy w oświadczeniu.
Czytaj także:
- "Niestety w każdej chwili może dojść do tragedii". Biskupski o eskalacji napięć na protestach
- "Życie to świętość, w którą człowiek nie powinien ingerować". Poseł PiS o postulatach aborcji na żądanie
"W obliczu trwającego na ulicach naszych miast konfliktu, napadów na kościoły, profanacji czy przerywania nabożeństw, nie chodzi zatem jedynie o to, aby nie używać przemocy czy wulgaryzmów stojąc po złej stronie, ale aby jednoznacznie opowiedzieć się po stronie troski o najsłabszych, pamiętając o miłości do Ojczyzny oraz dialogu jako sposobie rozwiązywania sporów" - podkreślono w apelu.
Powiązany Artykuł
Jej antyaborcyjny apel obejrzało tysiące osób. Teraz mówi, dlaczego zabrała głos w sprawie protestów
W piśmie przytoczono słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona UKSW. Przypomniano, że był gorliwym obrońcą życia każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci: "Był czas – mówił do lekarzy w 1969 r. – gdy ostrzegaliśmy: ratujcie w Polsce człowieka! Ratujcie nowe życie! Ratujcie prawo człowieka do urodzenia się na polskiej ziemi! – Opuszczano ręce. Ostrzegano mnie: tego tematu nie należy poruszać, bo jest niebezpieczny. Ja nie widzę w nim tematu politycznego, widzę temat narodowy: moralności i etyki narodowej… (…) To jest walka o człowieka. Walka o naród!".
REKLAMA
Ryzyko manipulacji
Sygnatariusze apelu zwrócili uwagę, że żyjemy w epoce, w której łatwo o manipulację za sprawą mediów.
- Rzecznik PiS o aborcji: poszukujemy rozwiązania kwestii wad letalnych
- Pomnik dzieci nienarodzonych oblany czarną farbą. Minister interweniuje
"Stąd młodzi ludzie, często mając dobre intencje, stają po niewłaściwej stronie. Sądzą, że popierają wolność, prawa kobiet i demokrację, podczas gdy w rzeczywistości wspierają tych, którzy upominają się o prawo do zabijania najsłabszych. Nasza prawdomówność i odwaga cywilna mogą mieć dla studentek i studentów zasadnicze znaczenie. Mogą mieć wpływ na kierunek całego ich życia" - podkreślono.
Powiązany Artykuł
"Kobiety będące w ciąży letalnej były zdziwione swoimi możliwościami, swoją siłą". Tak działają hospicja perinatalne
Po stronie słabszych
Akademicy zaapelowali o stawanie nie tyle w obronie silnych, co raczej zawsze po stronie słabszych, zwłaszcza najsłabszych.
REKLAMA
List podpisało dwudziestu naukowców, m.in. ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, ks. dr Piotr Burgoński, dr hab. Michał Gierycz, prof. UKSW ks. Jacek Grzybowski, prof. UKSW Paweł Kaczorowski.
Protesty po wyroku TK
Protesty w całej Polsce trwają od czwartku 22 października, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
Powiązany Artykuł
Śledztwo przeciwko Marcie Lempart. Miała zablokować kontrolę inspekcji pracy
Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. Największą demonstracją do tej pory był piątkowy "Marsz na Warszawę", który zgromadził tysiące osób z całego kraju.
Prawo aborcyjne
Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach.
REKLAMA
Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
fc
REKLAMA