more_horiz
Wiadomości

"Relacje polsko-amerykańskie nie zmienią się znacząco". Prof. Szeremietiew o wynikach wyborów w USA

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:45
- Chodzi o to, byśmy na kwestię relacji ze stanami Zjednoczonymi, również jeśli chodzi o politykę międzynarodową, patrzyli z pewnym spokojem i nie przenosili na to wszystkich emocjonujących klasę polityczną w Polsce sporów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony. 
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald SzeremietiewFoto: TB/PR24

Utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA i zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, którą w poniedziałek ratyfikuje prezydent Andrzej Duda.

Urszula Pasławska 1200.JPG
"Joe Biden jest politykiem dialogu". Urszula Pasławska o wyniku wyborów w USA

Jak podkreślał prof. Romuald Szeremietiew, nie powinniśmy przenosić wewnętrznych sporów politycznych w kraju na obszar relacji z USA. - Elity amerykańskie definiują politykę amerykańską w ten sam sposób, dążąc do zachowania dominującej w porządku międzynarodowym pozycji USA, także opierając się o ten fragment Europy, w którym znajduje się Polska, czyli Europę Środkowo-Wschodnią. Ten region jest ważny dla interesów Stanów Zjednoczonych, nie tylko Polski. Koncepcja "flanki wschodniej" powstawała, kiedy prezydentem był polityk Demokratów - przypominał.

Zaznaczył jednak, że znaczenie we wzajemnych stosunkach mogą mieć kwestie światopoglądowe. - Względy obyczajowo-ideowe, forsowane przez ośrodki lewicowe, mogą mieć wpływ na postawę administracji amerykańskiej, co nie byłoby dobre. Z takimi wpływami mamy do czynienia także w Europie, mamy w związku z tym kłopoty, jeśli idzie o naszą pozycję w UE - zauważył.

Posłuchaj
16:49 _PR24_AAC 2020_11_09-11-33-46.mp3 09.11.2020 prof. Romuald Szeremietiew (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zawarli w 2019 r. dwa porozumienia dotyczące zmiany formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą i zwiększenia do co najmniej 5,5 tys. liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce. Uzgodniono wówczas także lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Romuald Szeremietiew

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 11:33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także