X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bp Guzdek: nadszedł czas, aby połączyć siły dla dobra naszej ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 11:43
- Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w imię niczym nieskrępowanej wolności, chce budować przyszłość lekceważąc i odrzucając osiągnięcia poprzednich pokoleń - mówił podczas mszy świętej w intencji ojczyzny biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.
Biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy świętej w intencji ojczyzny w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,
Biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy świętej w intencji ojczyzny w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,Foto: PAP/Mateusz Marek

11.11 Andrzej Duda pap 1200.jpg
Święto Niepodległości 2020. Centralne obchody w rygorze sanitarnym

W środę w warszawskiej Świątyni Opatrzności z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. W mszy uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, marszałek senior Antoni Macierewicz, wicepremier Piotr Gliński.

- Obecnie dostrzegamy pogłębianie się procesu utraty zmysłu historycznego. Często impulsem gwałtownych wystąpień są emocje: złość i gniew, które owszem – dodają sił, ale bywa, że nierzadko odbierają rozsądek. Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w imię niczym nieskrępowanej wolności, chce budować przyszłość lekceważąc i odrzucając osiągnięcia poprzednich pokoleń. Pragną zerwać z tym wszystkim, co było wartością dla ich rodziców i dziadków - mówił bp Guzdek w Świątyni Opatrzności Bożej.

- Tym, którzy głośno krzyczą: odrzućmy przeszłość, a skupmy się na przyszłości, trzeba koniecznie przypomnieć słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki free twitter 1200.jpg
Premier: Polacy dowiedli w przeszłości, że mimo trudności i różnic możliwa jest budowa lepszego życia

Apel papieża Franciszka

Duchowny zauważył również, że z tymi słowami z przeszłości współbrzmi apel papieża Franciszka z ostatniej encykliki Fratelli tutti, który zacytował: "jeśli jakaś osoba składa wam propozycję i mówi, byście pomijali historię, czy nie doceniali doświadczenia osób starszych, pogardzali wszystkim, co minione, a patrzyli jedynie w przyszłość, którą ona wam oferuje, czyż nie jest to łatwy sposób pozyskania was dla jej propozycji, abyście robili tylko to, co ona wam mówi? Ta osoba potrzebuje, byście byli puści, wykorzenieni, nieufni wobec wszystkiego, abyście ufali jedynie jej obietnicom i podporządkowali się jej planom".


Posłuchaj
00:24 10735325_1.mp3 Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek mówił w homilii o marszałku Józefie Piłsudskim (IAR)

 

- Przyjmijmy tę radę papieża, uwierzmy, że nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie przeszłości, na wartościach uniwersalnych, sprawdzonych, które zostały opisane w Dekalogu. Szanujmy przekazany nam przez poprzednie pokolenia dar wolności - zaapelował bp Guzdek.

Dodał, że "szczególnie dziś, kiedy cały kraj zmaga się z groźną pandemią, należy "zapomnieć o pożytkach własnych", odrzucić język pogardy, nienawiści i wrogości oraz strategię odwetu". - Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny. Trzeba pójść drogą dialogu i porozumienia - podkreślił.

- Nadszedł czas, aby połączyć siły dla dobra naszej ojczyzny. Potrzebne są rozumne, odpowiedzialne działanie i wdzięczność wobec służby zdrowia, służb mundurowych oraz tych wszystkich, którzy spieszą z pomocą chorym, narażając własne zdrowie i życie - przekonywał.


niepodległa 1200.jpg
Wirtualny Festiwal Niepodległa. Wystąpią wielkie gwiazdy

Wielki Polak

Nawiązując do obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości biskup wspominał marszałka Piłsudskiego - "wielkiego Polaka, człowieka o niezwykłej inteligencji, który wyrastał ponad przeciętność. To był prawdziwy przywódca, mąż stanu, który widział dalej i lepiej rozumiał polskie sprawy".

- W Narodowe Święto Niepodległości chcemy także dziękować za polskie rodziny, które w czasie zaborów z pokolenia na pokolenie przekazywały gen wolności oraz wychowywały dzieci i młodzież w duchu religijnym i patriotycznym. Wdzięczność należy się także wspólnotom parafialnym i zakonnym, które były ostoją polskiego języka, wiary i kultury - mówił.

Bp Guzdek podkreślił też, że "dziś, ciesząc się wolnością naszej ojczyzny, pragniemy dziękować dobremu Bogu oraz tym wszystkim, którzy ponad sto lat temu przyczynili się do zmartwychwstania Rzeczpospolitej. Tak nam podpowiada rozum i poczucie odpowiedzialności". - Zasługują oni na pamięć i wdzięczność - dodał.

Na koniec homilii zaznaczył, że przemiana świata zaczyna się od przemiany naszych serc i umysłów. - Dzisiaj, w świecie pogrążonym w mroku niepewności, lęku i obaw o przyszłość, potrzeba światła wiary i rozumu! Ono jest źródłem nadziei na pokonanie wszelkich trudności i zachowanie wolności naszej ojczyzny - mówił.

Podczas mszy został odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Zapłonie również po raz czwarty Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

Przed mszą prezydent złożył w Świątyni Opatrzności Bożej kwiaty przed grobem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

pkur

Czytaj także

"Pamiętamy o weteranach". Paczki z okazji Święta Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 08:03
Z okazji Święta Niepodległości około pół tysiąca weteranów walk o niepodległość otrzyma paczki. Akcję organizuje Fundacja Cultura Memoriae przy wsparciu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji PGE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości 2020. Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:32
Centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie w tym roku są skromniejsze niż zawsze. Z powodu obostrzeń związanych z drugą falą epidemii koronawirusa większość organizowanych w stolicy wydarzeń odbędzie się online.
rozwiń zwiń