X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cichanouska o sytuacji na Białorusi: reżim jest bliski paraliżu, walka będzie kontynuowana

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:51
- Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFoto: Shutterstock.com / Alexandros Michailidis

- Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała w rozmowie z PAP Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".

- Walka będzie kontynuowana - zapewniła Cichanouska, która od trzech miesięcy przebywa na Litwie. Jej zdaniem ta walka "może przybrać inną formę". - Sądzę, że ludzie zdecydują się na bardziej partyzancką formę, władze bowiem nie znają granic w stosowaniu przemocy - wskazała.

TutByBiałoruś TT-1200.jpg
31-latek zakatowany przez białoruską milicję. Cichanouska: jest ofiarą nieludzkiego systemu

Po tym, jak w minioną niedzielę (8 listopada) na Białorusi zostało zatrzymanych ponad 1000 osób protestujących, według Cichanuoskiej, jest opracowywana "strategia i taktyka dalszych działań". - Rozważamy kolejny krok, który jest doprecyzowywany - powiedziała.

"Potrzebny był bodziec"

W ocenie liderki białoruskiej opozycji demokratycznej ogólnokrajowy strajk - który ogłosiła przed kilkoma tygodniami, gdy Łukaszenka nie spełnił warunków narodowego ultimatum zaprzestania przemocy i zwolnienia wszystkich więźniów politycznych - spełnił swe zadanie. Podkreśla, że "potrzebny był bodziec, bo ludzie już są zmęczeni".

- Ludzie dobrze zareagowali - mówi Cichanouska - Zawsze można chcieć więcej, ale my jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy odważyli się na zademonstrowanie swojej obywatelskiej postawy.

Liderka białoruskich protestów podkreśla, że do ogólnokrajowego strajku przygotowywała się nie tylko opozycja, ale też reżim, który "rzucił duże siły propagandowe, ideologiczne, ludzie byli zastraszani, przekupywani". - Strajk zapoczątkował ruch, który trwa. Wzmacniają się struktury samoorganizacji, niezależnych związków zawodowych - mówi.

volha 1200 twitter.jpg
Ponad sto procesów uczestników demonstracji. Sąd w Mińsku skazał byłą Miss Białorusi

"To proces"

Cichanouska nie potrafi określić, na jakim etapie jest obecnie "walka Białorusinów o nową Białoruś", czy jest to dopiero początek czy już koniec.

- Jest to proces, ale wierzymy, że zbliżamy się ku końcowi - powiedziała i dodała, że "niezależnie od rozwoju wydarzeń, ludzie są zdeterminowani walczyć do zwycięstwa".

W ocenie Cichanouskiej "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu". - Władza nie spełnia swych podstawowych funkcji, a jedynie walczy z protestującymi. Ministerstwo oświaty walczy ze studentami, ministerstwo zdrowia z medykami - wskazuje i podkreśla, że zauważalny jest też rozłam w strukturach władzy, że z pracy rezygnuje i na "jasną stronę" przechodzi coraz więcej urzędników i mundurowych. - Są to głównie specjaliści średniego szczebla, bo ci najważniejsi chcą jeszcze zabezpieczyć siebie i swoje rodziny. Oni potrzebują więcej czasu - mówi.

Czytaj także

Liderka białoruskiej opozycji ubolewa, że "reżim nie usłyszał apeli o zorganizowanie okrągłego stołu, propozycji OBWE pośredniczenia w negocjacjach". Wskazuje, "zbudował wokół siebie mur i teraz jedynym wyjściem jest wywieranie na reżim presji zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej".

Nacisk na "portfel Łukaszenki"

Według Cichnouskiej obecnie "omawiane jest tzw. punktowe gospodarcze wywieranie nacisku na poszczególnych ludzi, biznes, na portfel Łukaszenki". - W momencie, gdy zabraknie pieniędzy na wypłaty dla struktur siłowych, reżim padnie, gdyż utrzymuje się wyłącznie dzięki przemocy - wskazuje liderka białoruskich protestów. Przytacza przykład, że jedna z norweskich organizacji, która współpracuje z największą białoruską spółką handlową, oznajmiła, że nie będzie kupowała białoruskiej produktów, jeżeli ta spółka będzie zwalniała ludzi z pracy. - Jest to bardzo konkretna pomoc, jedno z możliwych działań zewnętrznych na jakie liczymy - powiedziała Cichanuoska, dziękując państwom świata demokratycznego za okazaną dotychczas pomoc.

eastnews protest białoruś 1200.jpg
"Paszoł won, ty i OMON". Emeryci i lekarze protestowali w Mińsku

- Łukaszenka to bankrut polityczny, który stał się toksyczny dla większości państw, również dla Rosji - wskazuje Cichanouska. - Popieranie dyktatora, który niszczy swój naród, kładzie cień na samą Rosję.

Cichanuoska nie wyklucza, że z udziałem Rosji planowana jest zmiana władzy, przygotowywany jest "nowy, swój kandydat", który zastąpi Łukaszenkę, ale jak zaznacza, "Białorusini już nie zaakceptują takich reguł gry".

- Nawet jeżeli Białoruś wybierze tzw. podstawioną osobę, to będzie to wybór wolny i sprawiedliwy - powiedziała Swietłana Cichanouska.

pg

Czytaj także

Spotkanie Łukaszenka-Putin. Dyner: przekaz, że zadarcie z Mińskiem to zadarcie z Moskwą

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:20
- Sygnał, że Rosja jest po stronie Łukaszenki, miał uspokoić ewentualne nastroje antyłukaszenkowe w strukturach siłowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski politolog: protesty w Mińsku rozpędzane ostrzej, bo na prowincji wygasają

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 15:50
Jedną z przyczyn bezprecedensowego rozpędzenia niedzielnego protestu przeciw Alaksandrowi Łukaszence w Mińsku jest to, że demonstracje w innych miastach wygasają - ocenił w poniedziałek białoruski politolog Waler Karbalewicz w Radiu Swaboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paszoł won, ty i OMON". Emeryci i lekarze protestowali w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 19:12
Poniedziałkowy protest przeciw prezydentowi kraju Alaksandrowi Łukaszence zgromadził setki emerytów. Do akcji przyłączyli się lekarze, oburzeni zatrzymaniem w sobotę 60 swoich kolegów po fachu.
rozwiń zwiń