X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pawilon X więzienia przy ul. Rakowieckiej. "Miejsce szczególne dla historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:15
- To miejsce, do którego nie można się przyzwyczaić, oswoić i traktować jak każde inne. Staram się dorastać do tego, że dane jest mi bycie kapelanem w miejscu, w którym działo się tak wiele rzeczy, w którym zginęło tak wielu wspaniałych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie,
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Foto: PAP/Rafał Guz

24 listopada 1904 w Warszawie przy ul. Rakowieckiej władze carskie uruchomiły więzienie karne.

pilecki przed sądem pap 1200.jpg
"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym

W okresie okupacji niemieckiej oraz w latach stalinizmu więziono, torturowano oraz mordowano w nim przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i działaczy niepodległościowych.

Ks. Tomasz Trzaska przypominał, że w więzieniu przy ul. Rakowieckiej przeplata się historia przestępców kryminalnych, oraz tych, dla których oprawcy i funkcjonariusze reżimów totalitarnych stworzyli kategorię więźniów politycznych. - Używając języka orwellowskiego, można mówić o więźniach "policji myśli’" tzn. tych, którzy myśleli inaczej, chcieli innej rzeczywistości, którym należało zamknąć usta - mówił gość audycji.

Posłuchaj
11:06 _PR24_AAC 2020_11_22-15-47-24.mp3 22.11.2020 Ks. Tomasz Trzaska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Dziś więzienie przy ul. Rakowieckiej kojarzymy jako miejsce kaźni morderstw politycznych, krwawych przesłuchań, martyrologii narodu polskiego. Będąc tam, szanujemy to miejsce, rozmawiamy ściszonym głosem - dodał.

W areszcie śledczym w okresie stalinowskim więziono i zamordowano między innymi rotmistrza Witolda Pileckiego, pułkownika Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka"i generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim "Nil". Po pokazowym procesie 1 marca 1951 stracono 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

- Pawilon X, miejsce w którym więziono największych z polskich bohaterów to miejsce szczególne. Przez lata przebywali tu więźniowie kryminalni, jednak będąc tam, towarzyszymy tym, którzy byli osadzeni w latach największego reżimu stalinowskiego - powiedział Ks. Tomasz Trzaska.

Czytaj również:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: ks. Tomasz Trzaska

Data emisji: 22.11.2020

Godzina emisji: 15.47

PR24/ka

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne nie powinny się przedawniać

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 16:24
- Zbrodnie komunistyczne, tak jak zbrodnie nazistowskie, powinny tak samo bezterminowo nie ulegać przedawnieniu. Powinny być ścigane do końca, dopóki jest możliwość i pojawiają się jakieś nowe fakty i dowody w sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Gościem PR24 był także Andrzej Gwiazda, również legenda Solidarności.
rozwiń zwiń