Naukowcy z Pomorza zbadali norki. Wykryto mutację koronawirusa
Na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii.
2020-11-24, 13:25
Naukowcy zbadali 91 norek hodowlanych. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 8 osobników. Materiał poddano badaniom, genetycznym. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie wirusa oraz porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.
O wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych poinformował na Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed). Patogen wykryli naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii.
Jak podano w komunikacie prasowym, dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Naukowcy potwierdzili zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu osobników.
REKLAMA
Konieczne dalsze badania nad pochodzeniem wirusa
To pierwsze w Polsce przypadki potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie patogenu oraz porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.
Powiązany Artykuł
"Pokaże wiarygodność danych". Ministerstwo Zdrowia uruchamia stronę ze statystykami zakażeń
"Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt. Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2" - wyjaśniono w komunikacie.
Jak podkreślono, uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie.
Poszukiwania przenosicieli chorób zwierzęcych
"Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych" - dodano.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dania wybije wszystkie norki z powodu koronawirusa. Parlament poparł decyzję rządu
Uzyskane wyniki wskażą na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. Niedawno zakażenie koronawirusem u norek stwierdzono w Danii. Zapadła tam decyzja o likwidacji wielu ferm hodowlanych.
pg
REKLAMA