"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.

2020-11-26, 21:55

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  
Kard. Henryk Gulbinowicz. Foto: PAWEL KOZIOL/REPORTER

Książka "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku" przybliża trwający od końca 1969 do października 1985 r. dialog operacyjny ks. Gulbinowicza z funkcjonariuszami Departamentu IV MSW.

Powiązany Artykuł

ksiądz free 1200.jpg
Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP

Dr hab. Rafał Łatka poruszył temat współpracy niektórych duchownych ze służbą bezpieczeństwa PRL. - To wszystko można już było rozliczyć, chociażby w momencie powstania IPN. Korzystając z komisji, można było powiedzieć, kto z duchownych współpracował z SB i jakie były tego powody. Próbować przedstawić zarówno spojrzenie syntetyczne, jak i przywołać konkretne przypadki współpracy agenturalnej, po to, by Kościół oczyścić raz i porządnie z osób, które w okresie PRL zachowywały się w wątpliwy sposób - podkreślał. - Pozyskanie do współpracy agenturalnej wynikało z różnych przyczyn, sami esbecy wskazywali na trzy główne: ambicję, chciwość i problemy o charakterze moralnym - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj

26.11.2020 dr hab. Rafał Łatka (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 21:06
+
Dodaj do playlisty

Dr hab. Rafał Łatka jest współautorem, wraz z prof. Filipem Musiałem, książki "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku".

- Ta książka pokazuje także nieznane fragmenty życiorysu kard. Gulbinowicza, uznawanego do tej pory za postać pomnikową. Materiały pokazują, że prawda jest bardziej skomplikowana, dopiero od 1980 r. można mówić o opozycyjnej postawie arcybiskupa Gulbinowicza, wcześniej prowadził on tajne rozmowy z SB, które trwały 16 lat do 1985 r. Nie skończyły się one co prawda pozyskaniem do współpracy agenturalnej, ale wyniósł arcybiskup z tego dialogu operacyjnego określone korzyści - przypominał gość audycji.

REKLAMA

Czytaj również:

    Więcej w nagraniu. 

    ***

    Audycja: Stan rzeczy

    Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

    REKLAMA

    Gość: dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN)

    Data emisji: 26.11.2020

    Godzina emisji: 19.06

    PR24/ka

    REKLAMA

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej