"Bruksela jest dźwignią polityczną Paryża i Berlina". Prof. Mieczysław Ryba o kwestii praworządności
- W sporze z UE na razie pręży się muskuły i próbuje rozegrać drugą stronę. Nie mamy aż tak dużych atutów jak Niemcy, którzy uruchamiają w Polsce targowicę do działania odśrodkowego, rzecz niemożliwa we Francji czy w Niemczech, gdyby taki spór zaistniał - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
2020-11-26, 21:35
Premierzy Polski i Węgier zaproponowali ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego Unii Europejskiej poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podczas rozmów w Budapeszcie podpisali wspólną deklarację w sprawie unijnych negocjacji budżetowych. Polska i Węgry są przeciwne projektowi budżetu, który wiąże wypłaty środków z oceną stanu praworządności.
Powiązany Artykuł
"Propozycja groźna dla Polski". Jan Parys o uzależnieniu budżetu UE od praworządności
Prof. Mieczysław Ryba ocenił, że trwa obecnie próba sił w sporze o praworządność. - Pytanie, ile rząd wytrzyma. Straszy się polexitem, podejmuje uchwałę Parlamentu Europejskiego o aborcji, a po demonstracjach Zachód myśli, ze cała Polska jest za aborcją. Dziś Polska i Węgry manifestują to, że nie dadzą się rozegrać - podkreślił.
- Wdrożenie zasady warunkowości to pójście w kierunku federalizacji, w której nie wszystkie "landy" w tej Europie będą miały te same prawa. Tak ułożono strukturalnie i biurokratycznie Unię, że Bruksela jest praktycznie dźwignią polityczną Paryża i Berlina. Tworzy się imperium, które chce nierównoprawnie traktować różne przestrzenie - komentował politolog.
Posłuchaj
Jak dodał gość audycji, mamy do czynienia ze specyficznym postrzeganiem państw niewchodzących w skład "starej Unii". - Wiele z państw UE to byli posiadacze kolonii. W ich mentalności i sposobie myślenia politycznego jest patrzenie na mniejsze, słabsze kraje w taki sposób, że powinny one służyć, dostarczać silę roboczą czy być rynkiem zbytu, ale nie konkurencją. Jeśli nie chcemy być rynkiem zbytu czy kolonią, to musimy tę batalię wygrać - zaznaczył.
REKLAMA
- Anna Milczanowska: UE idzie w skrajną, neomarksistowską ideologię
- Aleksandra Rybińska: z Niemiec płyną sygnały, że przyjęcie budżetu UE to kwestia najbliższych dni
Według rządów Polski i Węgier, powiązanie wypłaty środków europejskich z oceną stanu praworządności odebrałoby niezależność mniejszym krajom europejskim. Dodatkowo, w opinii premiera Mateusza Morawieckiego, propozycja Unii nie chroni, tylko łamie zasady praworządności. "Sprzeciwiamy się całą mocą przyjęciu aktu prawnego, który omija traktaty europejskie"- powiedział premier.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość audycji: prof. Mieczysław Ryba
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA