X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przedstawiciele KO i Lewicy przeciwni uhonorowaniu kardynała Wyszyńskiego. Skandaliczne słowa Senyszyn

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 08:49
48 posłów zagłosowało przeciwko uchwale sejmowej, na mocy której m.in. kardynał Stefan Wyszyński zostanie patronem 2021 roku. "Powinniśmy pamiętać o ofiarach pedofilii, a nie upamiętniać przedstawicieli kościoła, który wciąż broni i kryje sprawców" - napisał w mediach społecznościowych poseł PO Franciszek Starczewski. Poseł Lewicy Joanna Senyszyn napisała z kolei, że "to przez takich jak Stefan Wyszyński i JP2 kościół stał się bezpieczną przystanią dla pedofilów!".
Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn
Posłanka Lewicy Joanna SenyszynFoto: Twitter/Lewica

stefan wyszyński 1200 PAP.jpg
"Zależało mi, by upamiętnić wielkich Polaków". Cholewa o inicjatywie w parku Jordana w Krakowie

Sejm wybrał patronów roku 2021, podejmując odpowiednie uchwały. Izba uhonorowała: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

"Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej" - napisano w uchwale.

Przeciwnicy uchwały

48 posłów zagłosowało przeciw uchwale. Franciszek Starczewski z PO napisał w mediach społecznościowych, dlaczego podjął taką decyzję.

"Jako jeden z 48 posłów i posłanek zagłosowałem przeciwko temu, żeby 2021 był rokiem im. Stefana Wyszyńskiego. Powinniśmy pamiętać o ofiarach pedofilii, a nie upamiętniać przedstawicieli kościoła, który wciąż broni i kryje sprawców" - stwierdził.

Z kolei Joanna Senyszyn z Lewicy podczas debaty sejmowej nazwała Prymasa Tysiąclecia "mistrzem" biskupów oskarżanych o popełnienie przestępstw pedofilskich.

- W sytuacji, w której kilkudziesięciu polskich biskupów jest oskarżonych o ukrywanie przestępstw pedofilskich, a kilku o popełnienie, honorowanie ich mistrza, nauczyciela i duchowego ojca kompromituje i ośmiesza Sejm, który powinien zachować powściągliwość w uchwalaniu jakichkolwiek dokumentów umacniających zdeprawowaną instytucję Kościoła katolickiego i jego urzędników - oceniła.

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Jaką Polskę kard. Wyszyński zapisał w "Pro memoria"?

Pryma Tysiąclecia

- Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. Przed II wojną światową prowadził między innymi pracę społeczno-oświatową w Chrześcijańskich Związkach Zawodowych i zorganizował Katolicki Związek Młodzieży Robotniczej. W czasie II wojny światowej był kapelanem szpitala powstańczego w Laskach i okręgu Żoliborz Armii Krajowej - przypomniano w uchwale.

Jak napisano, "w 1946 roku mianowany przez Papieża Piusa XII biskupem lubelskim, a w 1948 roku arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim".

- Prymas Wyszyński był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz inicjatorem obchodów Millenium - Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 roku, które wzmacniały więź Narodu z Kościołem katolickim i przypominały o wielkiej tradycji państwowości polskiej. Sprawował posługę Prymasa Polski do 1981 roku. Doczekał się powstania NSZZ "Solidarność", a dzięki Jego zdecydowanemu wsparciu powstał zjednoczony związek rolniczy i zalegalizowany NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"" - wskazano.

Przypomniano, że kardynał Wyszyński "angażował się nie tylko w życie religijne, ale również w życie społeczne naszego Narodu zagrożonego demoralizacją i powojenną dewastacją życia rodzinnego, brutalną ateizacją ze strony wojującego komunizmu, godzącego także w podstawowe swobody i wolności obywatelskie". "Jako człowiek głębokiej wiary i miłości do Kościoła i Ojczyzny szukał porozumienia z władzą. Gdy jednak działania władz PRL zagroziły prawom Kościoła i wiernych - usłyszały one zdecydowane "Non possumus"! Prymas Polski został uwięziony. Stał się symbolem niezłomnej postawy sprzeciwu wobec zła" - podkreślono.

wyszyński 1200 pap.jpg
Prymas Stefan Wyszyński zwolniony z komunistycznego aresztu

Godność człowieka

Dodano, że "prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa".

"Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał "Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce". Służył Polsce i występował w Jej imieniu, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kardynał Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności" - zwrócono uwagę w uchwale.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku dla Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego" - głosi uchwała Sejmu.

twitter/pkur

Czytaj także

Msza św. i modlitwa w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 23:51
W Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona została comiesięczna msza św. o owoce beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zależało mi, by upamiętnić wielkich Polaków". Cholewa o inicjatywie w parku Jordana w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 14:00
- Chciałem uhonorować takie postaci jak między innymi kardynał Stefan Wyszyński czy święty Jan Paweł II - mówił o galerii w parku Jordana w Krakowie Kazimierz Cholewa.
rozwiń zwiń