X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: akceptacja propozycji UE oznaczałaby naruszenie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 21:09
- Negocjacje to trudny proces, dlatego cały czas tłumaczymy naszym partnerom, że Polska nie może zgodzić się na mechanizm, który narusza nasze prawa zapisane w unijnym Traktacie - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że w rozmowie z holenderskimi mediami wyjaśniał, dlaczego akceptacja propozycji ciał UE naruszałaby prawo Unii Europejskiej.
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiFoto: PAP/Piotr Nowak

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

twitter morawiecki-orban 663.jpg
Negocjacje ws. budżetu UE. Kolejna rozmowa Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem

"Zaakceptowanie oznaczałoby naruszenie praworządności"

- Negocjacje to trudny proces, więc cały czas tłumaczymy naszym partnerom, że Polski nie może zgodzić się na mechanizm, który narusza nasze prawa zapisane w Traktacie - napisał Jabłoński w poniedziałek na Twitterze. Dodał, że w rozmowie z holenderskimi mediami wyjaśniał, dlaczego akceptacja tej propozycji naruszałaby prawo Unii Europejskiej.

Do wpisu Jabłoński dołączył grafikę, na której podkreśla, że "zgodnie z Traktatami, sankcje mogą być nakładane tylko na podstawie jednomyślnej decyzji". - Ale teraz Holandia i inne kraje chciałyby wprowadzić inną procedurę, opartą na arbitralnym, upolitycznionym procesie decyzyjnym; głos 15 z 27 krajów miałby decydować, czy gdzieś dochodzi do łamania praworządności. To sprzeczne z Traktatem. Zaakceptowanie tej propozycji samo w sobie oznaczałoby naruszenie praworządności - na szczeblu europejskim - zaznaczył wiceszef MSZ.

Wątpliwości Polski co do arbitralności decyzji

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Budżet UE na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy to łącznie 1,8 bln euro - fundusz odbudowy to 750 mld euro (390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki).

Czytaj także: 

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw UE. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uważając m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Według premiera Mateusza Morawieckiego zawarty w rozporządzeniu mechanizm jest arbitralny, może być stosowany z motywacji politycznych i w związku z tym "niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii". 


mbl

Czytaj także

Spór o budżet UE. Prof. Ryba: trwa wojna nerwów i próba destabilizowania przeciwnika

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:44
- Wszystkie wypowiedzi ludzi z zagranicy i naszych, przez niektórych zwanych, targowiczan są przygotowaniem artyleryjskim przed ostateczną bitwą i rozstrzygnięciem - ocenił prof. Mieczysław Ryba z KUL. Zaznaczył, że mamy do czynienia z prężeniem muskułów przed grudniowym szczytem Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór wokół weta. Poseł PiS: kompromis jest możliwy, jeśli UE wycofa się z błędnych propozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 20:00
- Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski (poseł PiS), odnosząc się do unijnych decyzji ws. budżetu i mechanizmu praworządności. Poseł Andrzej Szejna (Lewica) mówił, że Polska jest jednym z największych beneficjentów środków z funduszu odbudowy.
rozwiń zwiń