"Obowiązkiem tego kto ją wprowadza, jest udostępnienie przejrzystej informacji". Lekarz o szczepionce na COVID-19
- Badania nad nowymi lekami czy szczepionkami powinny trwać kilka lat, mowa jest nawet o 10 - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
2020-12-08, 12:30
Gość PR24 odniosła się między innymi do bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19. - To pytanie zasadnicze. Szczepienia powinny być nie tylko skuteczne i tanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Firma amerykańska SBA np., lider w ocenie bezpieczeństwa w takich przypadkach, mówi, że nie może wypowiedzieć się na temat szczepionki przeciw koronawirusowi, bo badania nie zostały dokończone - zauważyła lekarka.
Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek na koronawirusa, ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień.
"Duża operacja logistyczna"
Powiązany Artykuł
Dworczyk: celem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest w 2021 r. odporność populacji
Prof. Anna Boroń-Kaczmarska zauważyła, że trwają przygotowania do masowych szczepień w Polsce, a to, jak zaznaczyła, duża operacja logistyczna. - Szczepienia są realizowane w sterylnych warunkach, te polski rząd przygotowuje, ale pamiętajmy, iż cykl obserwacji po szczepieniach, powinien być dłuższy, tak, by wiedzieć, jak organizm reaguje - powiedziała gość PR24.
REKLAMA
Pierwsze porozumienie KE zawarła z firmą AstraZeneca. Dotyczy ono zakupu 300 milionów dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 100 milionów w imieniu państw członkowskich UE. 18 września 2020 r. weszła w życie druga umowa KE z firmą farmaceutyczną, tym razem z Sanofi-GSK, która umożliwi zakup do 300 milionów dawek szczepionki. 8 października KE zatwierdziła trzecią umowę - z firmą Johnson and Johnson, dotyczącą początkowego zakupu szczepionek dla 200 milionów ludzi, a następnie zakupu dla dodatkowych 200 milionów osób.
"Jestem za szczepieniami"
11 listopada unijni urzędnicy osiągnęli porozumienie z BioNTech-Pfizer ws. zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, z opcją zakupu do 100 milionów dodatkowych dawek. 17 listopada Komisja porozumiała się z CureVac na pierwszy zakup 225 milionów dawek z możliwością zakupu dodatkowych 180 milionów dawek. 25 listopada zawarto porozumienia z firmą Moderna dotyczące początkowego zakupu 80 milionów dawek, z opcją zakupu do 80 milionów dodatkowych dawek.
Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, szczepienia to wspaniała broń przeciw zakażeniom. - Jestem bardzo za szczepieniami, promuję je wśród moich pacjentów, którzy powinni się zaszczepić, ale w przypadku sytuacji z obecną szczepionką powinniśmy zachować większą ostrożność. Obowiązkiem każdego, kto coś nowego wprowadza, jest udostępnienie przejrzystej informacji na dany temat - powiedziała.
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Data emisji: 08.12.2020
Godzina: 11.42
REKLAMA
REKLAMA