X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Obowiązkiem tego kto ją wprowadza, jest udostępnienie przejrzystej informacji". Lekarz o szczepionce na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:30
- Badania nad nowymi lekami czy szczepionkami powinny trwać kilka lat, mowa jest nawet o 10 - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BaLL LunLa/ Shutterstock

Gość PR24 odniosła się między innymi do bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19. - To pytanie zasadnicze. Szczepienia powinny być nie tylko skuteczne i tanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Firma amerykańska SBA np., lider w ocenie bezpieczeństwa w takich przypadkach, mówi, że nie może wypowiedzieć się na temat szczepionki przeciw koronawirusowi, bo badania nie zostały dokończone - zauważyła lekarka.

Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek na koronawirusa, ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień.

"Duża operacja logistyczna"

dworczyk 1200.jpg
Dworczyk: celem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest w 2021 r. odporność populacji

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska zauważyła, że trwają przygotowania do masowych szczepień w Polsce, a to, jak zaznaczyła, duża operacja logistyczna. - Szczepienia są realizowane w sterylnych warunkach, te polski rząd przygotowuje, ale pamiętajmy, iż cykl obserwacji po szczepieniach, powinien być dłuższy, tak, by wiedzieć, jak organizm reaguje - powiedziała gość PR24.

Pierwsze porozumienie KE zawarła z firmą AstraZeneca. Dotyczy ono zakupu 300 milionów dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 100 milionów w imieniu państw członkowskich UE. 18 września 2020 r. weszła w życie druga umowa KE z firmą farmaceutyczną, tym razem z Sanofi-GSK, która umożliwi zakup do 300 milionów dawek szczepionki. 8 października KE zatwierdziła trzecią umowę - z firmą Johnson and Johnson, dotyczącą początkowego zakupu szczepionek dla 200 milionów ludzi, a następnie zakupu dla dodatkowych 200 milionów osób.

"Jestem za szczepieniami"

11 listopada unijni urzędnicy osiągnęli porozumienie z BioNTech-Pfizer ws. zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, z opcją zakupu do 100 milionów dodatkowych dawek. 17 listopada Komisja porozumiała się z CureVac na pierwszy zakup 225 milionów dawek z możliwością zakupu dodatkowych 180 milionów dawek. 25 listopada zawarto porozumienia z firmą Moderna dotyczące początkowego zakupu 80 milionów dawek, z opcją zakupu do 80 milionów dodatkowych dawek.

Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, szczepienia to wspaniała broń przeciw zakażeniom. - Jestem bardzo za szczepieniami, promuję je wśród moich pacjentów, którzy powinni się zaszczepić, ale w przypadku sytuacji z obecną szczepionką powinniśmy zachować większą ostrożność. Obowiązkiem każdego, kto coś nowego wprowadza, jest udostępnienie przejrzystej informacji na dany temat - powiedziała.


Posłuchaj
15:54 _PR24_AAC 2020_12_08-11-42-32.mp3 A. Boroń-Kaczmarska o szczepionce na COVID-19 ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)

Data emisji: 08.12.2020

Godzina: 11.42


Czytaj także

Kto nie powinien przyjmować szczepionki na COVID-19? Dr Jerzy Gryglewicz wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 12:30
- Te osoby, które przeszły koronawirusa, powinny mieć wykonany test na poziom przeciwciał. Jeśli będzie on wysoki, to nie powinny one przyjmować szczepionki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To szansa na powrót do normalności". Krajewski o szczepionce przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:00
- Mam zamiar się zaszczepić przeciw COVID-19, gdy tylko szczepionka stanie się dostępna - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Krajewski z PiS. Identyczną opinię w programie "Dwie strony" wygłosił Jacek Protas z PO.
rozwiń zwiń