"Szansa na szybki wzrost gospodarczy Polski". Ekonomista o budżecie UE
- Bardzo duży napływ środków z UE w najbliższych latach to szansa na szybki wzrost gospodarczy, nawet ok. 5 proc. - mówił ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dzięki środkom na transformację energetyczną uda się ją przeprowadzić bez szkody dla konkurencyjności gospodarki - dodał.
2020-12-12, 09:41
W piątek zakończył się szczyt UE, na którym doszło do porozumienia w sprawie kolejnego unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Po wypracowaniu porozumienia premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że Polska otrzyma 770 mld zł, a "pieniądze te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami", zawartymi w konkluzjach Rady Europejskiej.
Powiązany Artykuł
Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet
Liderzy UE uzgodnili też nowy cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. W porozumieniu zawarto zapisy, które miałyby prowadzić do korzystnych dla Polski zmian w Funduszu Modernizacyjnym.
Bujak zaznaczył, że porozumienia ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy oraz potwierdzenie bardziej ambitnych celów klimatycznych z zapewnieniem finansowania transformacji energetycznej dla Polski to bardzo dobra wiadomość dla krajowej gospodarki na kolejne lata.
Olbrzymia szansa
- Polska będzie jednym z największym beneficjentów unijnych funduszy w kolejnej dekadzie. A jeszcze rok temu wydawało się, że w najbliższych latach pieniądze będą płynęły znacznie mniejszym strumieniem niż poprzednio - podkreślił ekonomista.
- Bardzo duży napływ środków unijnych w najbliższych latach tworzy szansę na uzyskanie szybkiego wzrostu gospodarczego, nawet w pobliżu 5 proc. w najbliższych trzech - czterech latach, czyli na poziomie obserwowanym przez kilka lat przed pandemią - zauważył Bujak.
REKLAMA
- "Pokazaliśmy, że potrafimy realizować nasze interesy". Premier o szczycie UE
- Konkluzje po szczycie UE. Prof. Legutko: to wielki sukces, osiągnęliśmy tyle, ile mogliśmy osiągnąć
Wskazał, że także unijne pieniądze w części dotyczącej realizacji celów klimatycznych to duża szansa na transformację energetyczną polskiej gospodarki, bez podkopywania jej wysokiej konkurencyjności. Stałoby się to - jak mówił - gdyby Polska musiała samodzielnie finansować zmiany w miksie energetycznym i samodzielnie ponosić koszty transformacji energetycznej.
pkr
REKLAMA
REKLAMA