"Nie tylko Brytyjczycy stracą na brexicie". Ekspert o negocjacjach UE z Wielką Brytanią
- Unia Europejska nie ma tak dużego tempa wzrostu jak kraje azjatyckie, to tam jest w tej chwili motor wzrostu gospodarczego na świecie. Karanie Brytyjczyków za wyjście z UE ma związek z obawami, że mogą zyskać na brexicie i mogliby stać się wzorem dla innych państw - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler, Uniwersytet Warszawski, Grupa Badawcza Britannia.
2020-12-14, 17:52
Są szanse na porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie umowy o współpracy, ale niewielkie, bo kluczowe kwestie pozostają nierozwiązane - takie stanowisko przedstawił unijny negocjator Michel Barnier na spotkaniu z ambasadorami z 27 krajów członkowskich.
Powiązany Artykuł
"Twardy" brexit może przynieść straty polskiej gospodarce. Wiemy, o jakie branże chodzi
Krzysztof Winkler zwracał uwagę, że wśród urzędników UE dominuje przeświadczenie, że wspólnota jest na tyle dużą organizacją, że jest w stanie znieść brak porozumienia o wolnym handlu. - Prawda jest taka, że Brytyjczycy mają deficyt handlu z UE, co oznacza, że po wprowadzeniu reguł Światowej Organizacji Handlu, straty dotknęłyby również producentów europejskich, w tym m.in. polskich producentów żywności. To nie tylko Brytyjczycy stracą na braku tej umowy - zauważył.
- Wielka Brytania może zyskać na brexicie. Brytyjczycy już planują przyłączenie się do transpacyficznego porozumienia handlowego, do czego uprawnia ich posiadanie terytoriów zależnych w tym rejonie, chcą się dołączyć do gospodarek azjatyckich, które rozwijają się obecnie znacznie szybciej niż Europa Zachodnia - dodał.
Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, zdecydowano się na to, by wczorajszy termin zakończenia negocjacji przesunąć aż do 31 grudnia. - Możemy się spodziewać, że rozmowy będą trwały niemal do samego końca. Mówi się nawet, że jeśli będą optymistyczne warunki, to zakończą się 30 grudnia, tak by parlamenty brytyjski i unijny mogły zaakceptować porozumienie - przypominał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Unijny negocjator, Michel Barnier powiedział, że stanowiska obu stron zbliżyły się w sprawie systemu rozwiązywania sporów w przyszłości i monitorowania wdrażania umowy, a także w sprawie rybołówstwa i dostępu unijnych rybaków do brytyjskich łowisk.
Natomiast wciąż duże rozbieżności utrzymują się w sprawie równych warunków konkurencji. Wielka Brytania nie chce się zgodzić na postulat Unii dotyczący stosowania europejskich standardów, jeśli chodzi o prawo pracy, pomoc publiczną czy kwestie środowiskowe.
Od stycznia kontakty Brukseli z Londynem będą regulowane zgodnie z ogólnymi zasadami Światowej Organizacji Handlu, zaczną obowiązywać cła i limity eksportowe.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Krzysztof Winkler
REKLAMA
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 14.47
PR24/ka
REKLAMA