X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Recydywa PRL". Publicysta o postulatach Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:23
- Jak się analizuje postulaty i działania Strajku Kobiet, to pierwszym skojarzeniem dla osób choć trochę znających historię Polski jest recydywa PRL. Postulaty, choćby aborcyjne, to postulaty powrotu do PRL - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, dziennikarz radia Wnet.
Audio
  • 15.12.2020 Łukasz Jankowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Demonstracja pod hasłem Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko, Warszawa, 13.12.2020.
Demonstracja pod hasłem "Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko!", Warszawa, 13.12.2020. Foto: PAP/Marcin Obara

W niedzielę, w 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, w całej Polsce odbyły się protesty pod hasłem "Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko". Środowiska związane m.in. z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet protestowały m.in. w Warszawie, Gdyni, Szczecinie, Łodzi, Olsztynie i Bydgoszczy. 

pap_20201105_1NH (2).jpg
"Mamy do czynienia z wojną kulturową". Prof. Piotr Jaroszyński o Strajku Kobiet

Łukasz Jankowski komentował hasła protestu Strajku Kobiet. - Z jednej strony próbuje się odciąć od tego stanowiska, pokazać, że jest przeciwko stanowi wojennemu, a drugiej w postulatach i nowomowie - zwłaszcza partii Razem - widać, że jest to próba recydywy PRL, próba powrócenia do zamierzchłych stosunków społecznych i pewnych kwestii, chociażby aborcji - zauważył.

"Odarcie człowieka z godności"

- Hasło "aborcja jest ok" to zarówno przekraczanie norm, jak i próba oswajania nas z tematem, to hasło, które pojawia się od roku czy dwóch. Jest to koncepcja, by z aborcji zrobić zabieg równy niemalże przyjęciu tabletki na ból głowy, tego poziomu dylemat moralny. (…) To sprowadzanie ludzkiego życia do rzeczy nieistotnej, odarcie człowieka z godności, by człowiek stał się czymś, czym można manipulować, by pozbawić go życia, kiedy przestanie się to opłacać - podkreślał publicysta.

"Nihilizm łączy totalitaryzmy"

Gość audycji przestrzegał przed konsekwencjami takiego sposobu myślenia. - Nihilizm łączy wszystkie totalitaryzmy, od komunizmu, mierzy człowieka miarą użyteczności dla społeczeństwa. Miejmy świadomość, że hasła aborcji postnatalnej czy eutanazji pojawią się także w Polsce, jeżeli pozwolimy na aborcję - dodał.

Posłuchaj
20:31 _PR24_AAC 2020_12_15-10-09-36.mp3 15.12.2020 Łukasz Jankowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Od 22 października w całym kraju trwają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Łukasz Jankowski

Data emisji: 15.12.2020

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Grzegorz Kucharczyk: prawdy oczywiste trzeba przekazywać, nie obronią się same

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 09:49
- Obserwując wydarzenia związane ze Strajkiem Kobiet można nabrać przekonania, że prawdą jest to, co mówi znana reguła, iż "nic nie jest dane raz na zawsze" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grzegorz Kucharczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy do czynienia z wojną kulturową". Prof. Piotr Jaroszyński o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 10:55
- Wydawało się, że komunizm został zakończony w Polsce, jednak odrasta on w różnych postaciach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Jaroszyński (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obraża pamięć o ludziach walczących o Polskę". Liziniewicz o zrównywaniu Grudnia ’70 z protestami Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 19:59
- Łączenie tych wydarzeń jest totalnym absurdem. Robotnicy w okresie PRL nie walczyli z władzą demokratycznie wybraną, ale z władzą przyniesioną na sowieckich bagnetach, składającą się z ludzi, których celem było upodlenie polskiego narodu oraz wysługiwanie się wschodniemu mocarstwu. Tego obecnie rządzącym zarzucić nie można - powiedział Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń