X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polski Walter White" stanie przed sądem. Magister chemii, ps. Profesor, produkował amfetaminę dla gangu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 07:18
Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 14 osobom wchodzącym w skład narkotykowego gangu, który produkował w Gdańsku amfetaminę. Wśród nich jest dyplomowany chemik, 68-letni Ryszard J., ps. Profesor, okrzyknięty przed media "polskim Walterem White". To porównanie z bohaterem serialu "Breaking Bad", nauczycielem chemii.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku 4 grudnia. Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył 14 osób pochodzących z Mazowsza, woj. świętokrzyskiego i pomorskiego. Zarzucono im udział w różnej konfiguracji w zorganizowanych grupach przestępczych i przestępstwa narkotykowe, w tym wytwarzanie BMK, czyli prekursora do produkcji amfetaminy i samej amfetaminy. Niektórzy z oskarżonych odpowiedzą także za nielegalne posiadanie amunicji, broni i materiałów wybuchowych, które mogły służyć do konstruowania bomb.

abw free 1200.jpg
Dziesiątki milionów złotych z wyłudzeń VAT. Zatrzymania ABW w Poznaniu i Katowicach

Różne metody produkcji

"Większość oskarżonych była już wcześniej karana, część z nich będzie odpowiadać przed sądem w warunkach recydywy. Niektórzy uczynili sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu, co będzie skutkowało zaostrzoną odpowiedzialnością karną" - podkreśliła PK. Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła nieruchomości i mienie warte prawie 1,2 mln zł.

Działalność przestępcza, za którą oskarżeni odpowiedzą przed sądem, dotyczy okresu od stycznia 2016 roku do czasu zatrzymania, czyli września 2018 roku. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy podczas akcji rozbijania grupy i likwidacji laboratorium na terenie Gdańska zabezpieczyli ponad 120 kg substancji chemicznych, z których można było wyprodukować 6 tysięcy porcji amfetaminy.

Czytaj także:

"Produkcja narkotyków odbywała się przy wykorzystaniu różnych metod produkcji oraz skonstruowanych linii technologicznych opracowanych przez znanego w środowisku przestępczym oraz karanego w Polsce i poza granicami kraju chemika Ryszarda J., posługującego się pseudonimem Profesor" - przekazała prokuratura.

3-355077-12.jpg
Kradli pieniądze z kont bankowych. "Łowcy cieni" dopadli domniemanego szefa grupy

Trafił na nagłówki polskich i zagranicznych mediów

"Profesor" to 68-letni magister chemii, były nauczyciel, trafił na nagłówki polskich i zagranicznych mediów w 2014 roku. Został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii podczas prac w laboratorium ukrytym w przydomowym bunkrze w Grantham. Według brytyjskich śledczych, cytowanych później przez anglojęzyczne portale informacyjne, Ryszard J. miał produkować amfetaminę o niespotykanej dotąd czystości, a w ciągu 48 godzin miał wytwarzać narkotyki o wartości 4 mln zł. Polak został porównany do bohatera kultowego amerykańskiego serialu "Breaking Bad", w którym - grany przez Bryana Cranstona - Walter White jest nauczycielem chemii produkującym najwyższej jakości narkotyki. "Profesor" został w Anglii skazany na 9 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Wcześniej, w 2003 roku, Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Ryszarda J. też na 9 lat więzienia za wyprodukowanie znacznej ilości narkotyków. Sąd uznał, że "Profesor" wytworzył "dziesiątki tysięcy" tabletek ecstasy w laboratorium w Bliżynie koło Skarżyska-Kamiennej, które znajdowało się w domu drugiego oskarżonego. Narkotyki trafiały do krajów Europy Zachodniej, m.in. Austrii i Danii.

"Żal ogromny, że ludzie z tak niebagatelną inteligencją, wielką wiedzą i obyciem w świecie, całą swoją energię spożytkowali na coś tak hańbiącego, jak produkcja narkotyków" – mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Adam Kabziński w 2003 roku.

paw/

Czytaj także

Przemyt narkotyków wart ponad 400 mln zł. Prokuratura postawiła zarzuty podejrzanym

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 07:28
Prokuratura przedstawiła zarzuty 10 osobom podejrzanym o udział w międzynarodowym gangu przemytników narkotyków. Grupa miała przewieźć z Hiszpanii z do Polski marihuanę wartą ponad 400 mln zł. Jednym z podejrzanych jest "Master", lider "Jude Gangu", pseudokibiców Cracovii.
rozwiń zwiń