X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciwko COVID-19. To pielęgniarka ze szpitala MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 08:47
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.
W CSK MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19
W CSK MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19Foto: KPRM
  • W szpitalu MSWiA po 8.00 odbyło się pierwsze w kraju szczepienie przeciwko koronawirusowi
  • Później w całym kraju ruszy tak zwany "etap zero" akcji szczepień
  • Wśród pierwszych osób w kraju, które zostaną zaszczepione, będzie pomoc medyczna
  • Pierwsza partia 10 tysięcy szczepionek Pfizer/BionTech dotarła do Polski wczoraj nad ranem
  • Do końca stycznia do Polski ma dotrzeć około 1,5 miliona dawek szczepionki

- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi.

- Nie bolało - powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. - Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - wyjaśniała wcześniej Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Posłuchaj
00:21 10816226_1.mp3 Pielęgniarka A. Jakubowska o szczepieniach na COVID-19 (IAR)

 

spot 663.jpg
"Zgłoś się na szczepienie". Apel KPRM do medyków

"Kompletnie nic nie poczułem"

Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. - Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia - powiedział dyrektor. Po nim szczepionki otrzymał ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Po nim zaszczepieni zostali dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy i diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

- Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności - powiedziała Angelika Aplas.

Przed kamerami zaszczepiono jedynie pięć osób spośród wytypowanych do szczepień pracowników. - Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem - wyjaśniła Sołtys. Gotowe szczepionki trafią do tych klinik. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je zgłoszony do szczepień personel. Szczepienia potrwają kilka dni.

morawiecki 1200.jpg
Szczepionki na COVID-19 dotarły do Polski. Premier: to wielki krok w walce z pandemią

Półtorej miliona dawek do końca stycznia

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział Polskiemu Radiu, że do końca stycznia do Polski ma dotrzeć około 1,5 miliona dawek szczepionki. Jak dodał, cały proces logistyczny jak na razie przebiega zgodnie z planem.

Zgodnie z rządową strategią szczepień, w pierwszej kolejności na COVID-19 będzie mogła się uodpornić "grupa zero", czyli lekarze i pracownicy medyczni. Szczepienia będą darmowe i dobrowolne, już zgłosiło się około 300 tysięcy osób z zerowej grupy.

Czytaj także:

Od połowy stycznia na szczepienia będą mogli się też zapisać Polacy z grupy pierwszej - w tym seniorzy, mundurowi, podopieczni DPS-ów i nauczyciele. Zapisy będą możliwe przez telefon, internet albo osobiście, w przychodni.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęca wszystkich do wzięcia udziału w programie szczepień, szczególnie seniorów. Jak dodaje - szczepionki to dla nas szansa na powrót do normalności. W mediach społecznościowych ruszyły już kampanie zachęcające Polaków do zaszczepienia się.

Szczepienia na koronawirusa ruszą dziś nie tylko w Polsce, ale we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP) Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP)

mid-20c24059 (1).jpg
Szczepionki na koronawirusa są już w Polsce. Dotarły do magazynu ARM

"Niech rok 2021 będzie rokiem europejskiej odbudowy"

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła w specjalnym wystąpieniu, że zakupiono szczepionki dla wszystkich 450 milionów obywateli Wspólnoty. Przewodnicząca KE dodała, że Unia Europejska zabezpieczyła również szczepionki dla Norwegii i Islandii, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak powiedziała, szczepienia pozwolą nam na stopniowy powrót do normalnego życia.

Czytaj także:

- Gdy tylko wystarczająco wiele osób otrzyma szczepionkę, będziemy mogli znów podróżować, spotykać się z rodzinami i przyjaciółmi oraz normalnie spędzać wakacje, za którymi tak tęsknimy. Ale do tego czasu, musimy zachować ostrożność, chronić przed wirusem siebie i bliskich - razem bądźmy bezpieczni. Niech rok 2021 będzie rokiem europejskiej odbudowy i nadziei - powiedziała.

Pierwsze partie szczepionek będzie do Unii dostarczał koncern Pfizer/Biontech, w najbliższych dniach odpowiednie pozwolenia ma otrzymać również inny preparat, firmy Moderna.

ks

Czytaj także

Szef KPRM: w połowie stycznia rozpoczną się szczepienia tzw. grupy pierwszej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 21:45
Szef Kancelarii Premiara Michał Dworczyk mówił w TVP Info, że w połowie stycznia planuje się rozpoczęcie szczepień na COVID-19 tak zwanej grupy pierwszej. Od niedzieli będzie szczepiona tzw. grupa zero, czyli pracownicy służby zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dowód sprawności państwa polskiego". Michał Dworczyk o wsparciu kierowców w Dover

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 23:09
- Był to dowód sprawności państwa polskiego. My po prostu nie chcemy zostawić żadnego polskiego obywatela bez pomocy - niezależnie od tego, w jakim miejscu w Europie czy na świecie się znajduje - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk o akcji testowania kierowców w Dover.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękuję Polsce, która skierowała tutaj ludzi". Wiceszefowa brytyjskiego MSZ po akcji w Dover

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 00:19
Wendy Morton, wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii podziękowała Polakom za pomoc w rozładowaniu kolejki pojazdów, głównie TIR-ów, zmierzających do Francji. Obecność polskich medyków i żołnierzy w Dover pozytywnie odnotowała również brytyjska prasa.
rozwiń zwiń