Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE. Wcześniej zrobili to już przedstawiciele Wspólnoty

Brytyjska Izba Gmin poparła w środę projekt ustawy o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia umowy handlowej z UE, mającej obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

2020-12-30, 16:30

Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE. Wcześniej zrobili to już przedstawiciele Wspólnoty
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Ink Drop

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 521 posłów, przeciwnych było 73. Projekt został teraz skierowany do Izby Lordów, a następnie musi uzyskać aprobatę królowej. Jedno i drugie powinno nastąpić jeszcze w środę. Także na środę zapowiedziano podpisanie porozumienia z UE przez premiera Borisa Johnsona, co w środę rano zrobili już w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Otworzymy nowy rozdział w naszej narodowej historii, zawierając umowy o wolnym handlu na całym świecie i umacniając pozycję globalnej Brytanii jako liberalnej, zorientowanej na zewnątrz siły niosącej dobro. Dzięki tej ustawie staniemy się przyjaznym sąsiadem, najlepszym przyjacielem i sojusznikiem, jakiego mogłaby mieć UE - przekonywał Johnson, rozpoczynając w środę rano debatę nad ustawą.



Powiązany Artykuł

uvl 12(1).jpg
Umowa handlowa z Wielką Brytanią. Przedstawiciele UE złożyli oficjalne podpisy

"Cienka umowa"

Poparcie przez Izbę Gmin projektu ustawy było pewne, bo rząd Partii Konserwatywnej ma bezpieczną większość, a za jego przyjęciem opowiedziała się także główna siła opozycji, Partia Pracy. Jej lider Keir Starmer powiedział, że porozumienie z UE jest wadliwe, ale alternatywa w postaci zakończenia okresu przejściowego bez porozumienia byłaby jeszcze gorsza.

Czytaj także: 

- To jest cienka umowa. Ma wiele wad, ale cienka umowa jest lepsza niż brak umowy. Niewdrożenie tego porozumienia oznaczałoby natychmiastowe wprowadzenie ceł i kontyngentów z UE, co podniosłoby ceny i doprowadziło przedsiębiorstwa do upadku - mówił.

REKLAMA

Skrócona ścieżka legislacyjna

Powiązany Artykuł

brexit FREE 1200.jpg
Ekonomista: nowa umowa między Wielką Brytanią a Unią uspokaja polskich producentów i eksporterów

Uzgodniona w miniony czwartek umowa reguluje stosunki handlowe między Wielką Brytanią a UE po zakończeniu upływającego w czwartek 31 grudnia 11-miesięcznego okresu przejściowego po brexicie.

Z racji tego, że porozumienie między Londynem a Brukselą zostało osiągnięte znacznie później, niż pierwotnie zakładano, brytyjscy parlamentarzyści zostali w celu ratyfikacji umowy odwołani ze świąteczno-noworocznej przerwy, a ścieżka legislacyjna została maksymalnie skrócona, co oznacza, że nie mieli czasu na szczegółowe przeanalizowanie liczącej 1246 stron umowy.

Wyjście Wielkiej Brytanii z okresu przejściowego zakończy proces brexitu, który został uruchomiony w efekcie referendum z czerwca 2016 r. na temat jej dalszego członkostwa w UE. Za opuszczeniem Wspólnoty opowiedziało się wówczas 52 proc. głosujących.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej