X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowe reguły spisu ludności na Litwie. "Mogą stanowić problem dla polskiej mniejszości"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 03:54
Rozpoczynający się w tym miesiącu powszechny spis ludności na Litwie będzie inny niż dotychczasowe. Po raz pierwszy dane mieszkańców nie będą spisywane przez rachmistrzów. Wiąże się z tym pewne zagrożenie między innymi dla polskiej mniejszości.
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: Shutterstock.com/krivinis

Barbara Charyton z działającej w Wilnie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka wyjaśnia, że dane mieszkańców będą pobierane automatycznie z oficjalnych rejestrów państwowych. - Oznacza to, że jeśli nie ma tam informacji o naszej narodowości, to w statystyce nie będziemy figurowali jako przedstawiciele danej mniejszości. - Może to stanowić problem dla mniejszości narodowych na Litwie. - Spis ludności może wykazać, że Polaków na Litwie nie ma tak dużo - dodaje Barbara Charyton.

Podczas demokratycznych przemian 30 lat temu wiele osób nie zadbało o to, aby w akcie urodzenia dokonać adnotacji dotyczącej narodowości. Brak wpisów może więc dotyczyć głównie osób urodzonych po 1990 roku.

Wilno 1200.jpg
Pierwsza Polka na stanowisku ministra sprawiedliwości na Litwie: wiele zawdzięczam swojej narodowości

Dostęp elektroniczny

Od ponad roku Europejska Fundacja Praw Człowieka zachęca mieszkańców Litwy, aby sprawdzili jakie dane znajdują się w rejestrach państwowych i aby je uzupełnili.

Litewski Departament Statystyki zamierza w tym miesiącu uruchomić specjalną ankietę, aby zebrać dane o składzie narodowościowym, wyznawanej wierze i języku ojczystym. Ankieta ma być dostępna w internecie. W razie potrzeby będzie można też skorzystać z pomocy telefonicznej lub zwrócić się o dostarczenie jej do domu i wypełnić ją ręcznie.

Czytaj także:

Populacja Litwy wynosi około dwóch milionów ośmiuset tysięcy. Z oficjalnych danych wynika, że mieszka tam ponad sto sześćdziesiąt tysięcy Polaków.

pkr

Czytaj także

Litwa przywróciła obowiązek kwarantanny dla podróżnych z Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:39
Litwa wprowadziła od dzisiaj ponownie kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Można jej uniknąć jeśli będzie się miało ze sobą ważny negatywny wynik testu na COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka ministrem sprawiedliwości Litwy. Jako główny cel stawia sobie przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:44
- Pomogłoby to rozwiązać część problemów litewskich Polaków - tak na temat znaczenia wprowadzenia ustawy o mniejszościach narodowych na Litwie powiedziała Ewelina Dobrowolska, minister sprawiedliwości tego kraju.
rozwiń zwiń