X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W tym roku mija 30 lat od upadku ZSRR. Rosjanie wciąż podzieleni w jego ocenie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 00:55
W 2021 r. przypada 30. rocznica rozpadu Związku Radzieckiego i powstania Federacji Rosyjskiej. Wielu Rosjan do dzisiaj uważa, że był to najlepszy okres w historii kraju. Nie brak osób, które sądzą, że Kreml wciąż czerpie z sowieckich doświadczeń.
Do dziś wielu Rosjan z nostalgią wspomina czasy ZSRR
Do dziś wielu Rosjan z nostalgią wspomina czasy ZSRRFoto: Shutterstock.com / Alexey Borodin

Rosyjski dziennikarz związany z wydawnictwem "Kommiersant" Wiktor Łoszak w przygotowywanej do publikacji książce "Naiwne lata" podkreślił, że najważniejszym wydarzeniem, które doprowadziło do upadku Związku Radzieckiego był sierpniowy pucz z 1991 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Pucz-Janajewa_663_364.jpg
Pucz Janajewa - ostatnia radziecka rewolucja

W jego ocenie zbrojny zamach stanu "zmienił losy kraju i wpłynął na przyszłość każdego, kto mieszkał wtedy w ZSRR". Niespełna 4 miesiące po upadku puczu, 8 grudnia prezydenci trzech republik radzieckich: Rosji, Ukrainy i Białorusi podpisali "układ białowieski". Na mocy tego dokumentu Związek Radziecki przestał istnieć jako podmiot prawa międzynarodowego. 26 grudnia 1991 r. pierwszy i ostatni prezydent sowieckiego państwa Michaił Gorbaczow oficjalnie ogłosił rozwiązanie ZSRR.

Posłuchaj
00:50 10829147_1.mp3 W 2021 r. przypada 30 rocznica rozpadu ZSRR. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Sowieckie władze z lat 70. i 80. oceniane lepiej niż Putin

Rosjanie do dziś są podzieleni w ocenie tamtych wydarzeń. Sondaż Centrum Analitycznego Jurija Lewady, przeprowadzony wiosną ubiegłego roku pokazał, że 75 procent Rosjan uważa "sowiecką epokę" za najlepszy okres w historii kraju, a 18 procent ma przeciwne zdanie. Jednak tylko 28 procent chciałoby odrodzenia Związku Radzieckiego. 58 procent opowiada się za nową, szczególną, bliżej nieokreśloną drogą rozwoju, a 10 procent chciałoby skorzystać z doświadczeń państw Unii Europejskiej.

Czytaj również:

Wcześniejsze badania Centrum Lewady wskazują, że od co najmniej 10 lat systematycznie wzrasta liczba Rosjan "tęskniących za czasami sowieckimi". Już w sierpniu 2019 r. socjologowie z Centrum Lewady napisali, że Rosjanie lepiej oceniają radzieckie władze z lat 70. i 80. XX w., niż ekipę Władimira Putina. Przypomnieli też, że taka tendencja była zauważalna także w poprzednich latach.

Spuścizna Związku Sowieckiego

Współautor demokratycznych przemian po rozpadzie ZSRR Siergiej Kowaliow zauważył w rozmowie z Polskim Radiem, że współczesna Rosja w wielu aspektach życia społeczno-politycznego cofnęła się do czasów Związku Radzieckiego. Rosyjski obrońca praw człowieka wskazał między innymi na łamanie konstytucyjnych wolności, represje wobec opozycji i agresywną politykę zagraniczną.

Historyk stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietrow podkreślił, że Rosja XXI w. czerpie pełnymi garściami z doświadczeń sowieckich służb bezpieczeństwa. Natomiast nieżyjąca już obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa w wywiadzie dla Polskiego Radia tłumaczyła, że starsi ludzie tęsknią za ZSRR, ponieważ ten okres kojarzy im się z latami młodości. Natomiast średnie i młodsze pokolenie przeciwstawia okres sowiecki - skorumpowanej i pogrążonej w chaosie współczesnej Rosji.

ms

Czytaj także

"Nowa jakość" w kwestii negowania zbrodni katyńskiej. Rosyjska gazeta ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 10:41
Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują nową jakość w kwestii negowania zbrodni katyńskiej - informuje "Nowaja Gazieta". Niezależna rosyjska gazeta komentuje w ten sposób działania władz Tweru i Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego.
rozwiń zwiń