Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Prezydent zaproponował kandydata

- Prezydent Andrzej Duda uważa, że warto byłoby rozważyć kandydaturę Jana Marii Rokity na stanowisko RPO. Rokita uczestniczył w tworzeniu prawa i rozumie jego niedostatki, osobiście wiele doświadczył; jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny - ocenił w wywiadzie dla portalu Interia.pl.

2021-01-06, 11:20

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Prezydent zaproponował kandydata

Prezydent był pytany w rozmowie z portalem Interia.pl, czy ma "pomysł, jak przełamać impas wokół wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich?"

Andrzej Duda podkreślił, że "to jest zasadniczo decyzja parlamentu".

Powiązany Artykuł

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz 1200 Forum.jpg
Wybory na nowego RPO. Topnieje lista poparcia Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

- Prezydent nie ma kompetencji do wskazania takiego kandydata, ale mam taką swoją propozycję. Ktoś może uznać, że trochę nietypową czy zadziwiającą. Całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich mógłby być Jan Maria Rokita - stwierdził prezydent.

Wyczucie ludzkich spraw

Przyznał, że nie wie, jakie zdanie na ten temat ma sam Rokita, ale - według prezydenta - jest to "człowiek, który zna politykę i jej realia".

- Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny - ocenił Andrzej Duda.

Pytany, czy kandydatura Rokity jest realna, przyznał, że "nikt z tych, którzy decydują w tej sprawie nie podejmuje tego wątku".

Powiązany Artykuł

Andrzej Anusz 1200.jpg
Gwiazdowski kandydatem na RPO. Dr Anusz: Zjednoczona Prawica może poprzeć jego kandydaturę

- Uważam, że warto byłoby go jednak rozważyć - zaznaczył prezydent.

REKLAMA

Koniec kadencji

5-letnia kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Czytaj również:



Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Kandydatka bez poparcia PiS

Powiązany Artykuł

pap_20200813_0KW (1).jpg
Prof. Mieczysław Ryba: Rzecznik Praw Obywatelskich nie powinien być zaangażowany ideologicznie

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO; za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

REKLAMA



Obecnie kandydatami są wysunięty przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski, a także po raz kolejny mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz zgłoszony przez PiS wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał ma się zająć wnioskiem 19 stycznia.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej