25 grudnia "Izwiestija" opublikowały broszurę Putina powtarzającą znaną już rosyjską narrację w sprawie paktu Ribbentrop-Mołotow i II wojny światowej.
W tym roku mija 30 lat od upadku ZSRR. Rosjanie wciąż podzieleni w jego ocenie
- Cele są dwa. Pierwszy wynika z tego, że Rosja nie zrealizowała całej kampanii historycznej, która była zaplanowana na poprzedni rok, a tak naprawdę główną przeszkodą była pandemia koronawirusa i to, że świat skupił się na wielu innych kwestiach i w czasie kiedy w Moskwie świętowano lub nie świętowano 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, wszyscy raczej byli skoncentrowani na pierwszej fali pandemii - zauważyła Anna Maria Dyner.
23:49 _PR24_AAC 2021_01_06-20-34-34.mp3 Eksperci o polityce historycznej Rosji (PR24/Spojrzenie na Wschód)
Czytaj również:
Z kolei dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zwrócił uwagę na sposoby walki z tego typu narracją historyczną i fałszowaniem rzeczywistości. Podkreślił, że "mamy dużo możliwości".
Wymienił wśród nich badania naukowe "prowadzone czasem przy wsparciu rosyjskich kolegów, niezależnych historyków - którzy na szczęście jeszcze w Rosji są - a czasem własnymi siłami" oraz działalność oświatową, edukacyjną, czy także medialną.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: Anna Maria Dyner (PISM), dr Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)
Data emisji: 06.01.2021
Godzina emisji: 20.33
itom/pr24