O prawach zwierząt w Pałacu Prezydenckim

"Prawo nie chroni dostatecznie zwierząt domowych" - twierdzą organizatorzy konferencji nt. praw zwierząt w Pałacu Prezydenckim.

2010-10-04, 22:20

O prawach zwierząt w Pałacu Prezydenckim

"To świetna okazja, byśmy się przyjrzeli, jak wygląda sytuacja zwierząt w Polsce" - powiedziała żona prezydenta Anna Komorowska, organizatorka konferencji. Podkreśliła, że chciałaby, aby po spotkaniu można było powiedzieć, że zrobiono krok w dobrą stronę, jeśli chodzi o ochronę zwierząt.

Prof. Andrzej Elżanowski, który jest współautorem projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, powiedział, że w obecnej ustawie największy problem stwarza zapis zakazujący znęcania się nad zwierzętami. W jego ocenie, typowych przypadków świadomego znęcania się jest w Polsce niewiele, a najczęściej zwierzęta są "krzywdzone przez niedbalstwo i chciwość". Elżanowski proponuje zastąpienie terminu "znęcanie się" na "niehumanitarne traktowanie", co - jego zdaniem - ułatwi interpretację prawa.

Uczestnicy konferencji zwrócili także uwagę na problem, jakim jest trzymanie psów na łańcuchach. "Psa traktuje się instrumentalnie, szczególnie na wsi" - powiedział Adam Kochanowski ze Stowarzyszenia Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami. "Ta praktyka jest wkalkulowana w polski obyczaj na takiej zasadzie, jak walki byków w Hiszpanii" - podkreślił.

Paweł Suski z Zespołu Parlamentarnego Przyjaciół Zwierząt poinformował, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt powinny skończyć się na początku listopada. Według Suskiego nowelizacja powinna wejść w życie na początku przyszłego roku. W jego ocenie dotychczasowe przepisy są nieskuteczne, gdyż dają możliwości nadinterpretacji.

W nowej ustawie znajdzie się m.in. zakaz prowadzenia schronisk dla zysku. Kontrolę nad schroniskami będą sprawować samorządy i organizacje pożytku publicznego. W projekcie znajdziemy również zapis o zakazie handlu zwierzętami domowymi na targowiskach, a także zakaz odstrzeliwania przez myśliwych zdziczałych zwierząt. Suski przyznał jednak, że przygotowana nowelizacja, nie rozwiąże problemu psów trzymanych na łańcuchach.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentu, organizacji zajmujących się prawami zwierząt, policji, prokuratury, świata kultury, a także lekarze weterynarii, prawnicy, zoopsychologowie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzonym 4 października Światowym Dniem Zwierząt.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej