X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Wójcik: sprawa jest na etapie dalece zaawansowanym

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 21:45
- Sprawa zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest na etapie dalece zaawansowanym, ale nie może być zakończona, dopóki nie będzie stuprocentowej pewności - powiedział w środę b. wiceminister sprawiedliwości, a obecnie minister w KPRM Michał Wójcik.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: PAP/Marcin Obara

13 stycznia 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnikiem okazał się Stefan W. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia.

1200_Adamowicz_PAP.png
Mijają dwa lata od śmierci Pawła Adamowicza. Jak przebiega śledztwo?

Pytany o tę sprawę w środę w TVN24 Michał Wójcik zaznaczył, że w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prowadzone są czynności dowodowe. Przypomniał, że śledczy dysponują dwiema opiniami biegłych psychiatrów, które są ze sobą sprzeczne.

Czytaj także:

Jak dodał, z pierwszej opinii wynika, że Stefan W. w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny. Według opinii drugiego zespołu biegłych sprawca w chwili czynu miał ograniczoną poczytalność. Zaznaczył, że w związku z rozbieżnością w opiniach prokuratorzy wystąpili o opinię do trzeciego zespołu biegłych.

Wójcik podkreślił, że prokuratorzy mają obowiązek, aby przesądzić "w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, czy ten człowiek był poczytalny w chwili popełnienia czynu, czy nie".

- Jeżeli był niepoczytalny, to znaczy, że nie popełnił w ogóle przestępstwa. Jeżeli natomiast miał ograniczoną poczytalność, to znaczy, że przestępstwo popełnił, natomiast inny jest stopień winy - powiedział Wójcik.
Dodał, że jeśli ktoś odczytuje sprzeczność w opiniach, jako to, że ktoś "chce coś zamieść pod dywan, przedłuża specjalnie, to jest w błędzie".

Zaawansowany etap

Wójcik podkreślił, że sprawa jest na etapie dalece zaawansowanym, ale nie może być zakończona, dopóki nie będzie pewności, że było popełnione przestępstwo.

We wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział na konferencji prasowej, że przez dwa lata w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie powstał nawet akt oskarżenia. Poinformował również, że grupa senatorów KO złożyła prokuratorowi generalnemu oświadczenie w tej sprawie.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 - przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

Do dziś nie rozpoczął się proces sprawcy, trwa śledztwo. W grudniu ub.r. informowano, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku powoła trzeci zespół biegłych psychiatrów, którzy wydadzą opinię ws. zabójcy.

We wtorek przy tablicy upamiętniającej miejsce ataku na Adamowicza odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono apel dotyczący śledztwa po zabójstwie prezydenta. Podpisali się pod nim politycy, samorządowcy, artyści i naukowcy, księża, działacze opozycji antykomunistycznej, publicyści. W briefingu wzięli udział m.in. bliscy zmarłego - jego żona Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

dn

Czytaj także

Mijają dwa lata od śmierci Pawła Adamowicza. Jak przebiega śledztwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:23
Mijają dwa lata od wydarzenia, które wstrząsnęło całą Polską. 13 stycznia 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zamordowany przez Stefana W. Stało się to podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jakim etapie jest śledztwo w tej sprawie?
rozwiń zwiń