more_horiz
Wiadomości

Afera Amber Gold. Krzysztof Wyszkowski: gdyby LOT upadł, przejęliby go Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 11:16
- Kto sprawował nadzór, kto działał na rzecz upadku LOT? Premier Donald Tusk, najwyższe władze państwa. Nic dziwnego, że funkcjonariusze musieli tutaj ustępować pola. Powiedzmy dokładnie, co to znaczy upadek LOT. To nie był cel sam w sobie. Gdyby przewoźnik upadł, to kto by go przejął? Niemcy by go przejęli - powiedział Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista z PRL, legenda Solidarności.
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof Wyszkowski Foto: PR24

Nie milkną echa dziennikarskiego śledztwa dotyczącego afery Amber Gold. Sylwester Latkowski przedstawia w swoim filmie powiązania różnych środowisk, które stoją za jedną z największych polskich afer. Według materiałów zgromadzonych przez dziennikarza powstała z pieniędzy ukradzionych klientom Amber Gold spółka lotnicza OLT Express miała doprowadzić do upadku państwowego przewoźnika LOT.

nisztor1200.jpg
Afera Amber Gold. Piotr Nisztor: fundamentem tego układu byli ludzie ze służb

"Władze państwa sprawowały nad tym kontrolę"

Zdaniem Krzysztofa Wyszkowskiego źródeł afery należy szukać daleko przed powstaniem Amber Gold. Kontrolę nad tym, co działo się w Trójmieście, sprawować miały zagraniczne służby. - Pamiętajmy, że nad całym układem czuwał sam prezydent Wałęsa, a później premier Tusk. Najwyższe władze państwa sprawowały nad tym układem kontrolę. Kontrolę twórczą, nie w sensie negatywnym, ale ochraniającym - powiedział gość Polskiego Radia 24.

- Wszystkie zagraniczne instytucje wywiadowcze mają większą wiedzę o tym, co się w Polsce dzieje niż Polacy. Wszyscy Polskę kontrolują, a Polska jest w stosunku do tego typu układów bezbronna do tego stopnia, że takie afery jak Amber Gold mogły się tylko rodzić i rozwijać, ale i skutecznie być do dzisiaj ukrywane przed wiedzą wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

Czytaj także:

Zdaniem opozycjonisty największą korzyść z upadku spółki LOT miałyby Niemcy. - Kto sprawował nadzór, kto działał na rzecz upadku LOT? Premier Donald Tusk, najwyższe władze państwa. Nic dziwnego, że funkcjonariusze musieli tutaj ustępować pola. Powiedzmy dokładnie, co to znaczy upadek LOT. To nie był cel sam w sobie. Gdyby przewoźnik upadł, to kto by go przejął? Niemcy by go przejęli - powiedział Krzysztof Wyszkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:22 _PR24_AAC 2021_01_14-10-35-27.mp3 Krzysztof Wyszkowski o źródłach afery Amber Gold ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Krzysztof Wyszkowski (opozycjonista w czasie PRL)
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 10:33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem