X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Horban: w "grupie pierwszej" szczepienia osób z chorobami przewlekłymi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 13:54
Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban poinformował, że Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do "grupy pierwszej" szczepień osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały, że przebieg zakażenia będzie u nich ciężki.
Szczepienie na COVID-19 w domu pomocy społecznej Senior w miejscowości Różanka koło Włodawy
Szczepienie na COVID-19 w domu pomocy społecznej Senior w miejscowości Różanka koło WłodawyFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział korektę rozporządzenia dotyczącego kolejności szczepień. Zgodnie ze zmianami, etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: szczepienia seniorów powyżej 60. roku życia, przewlekle chorych oraz przedstawicieli służb państwowych.

Posłuchaj
00:27 Prof. Andrzej Horban o osobach przewlekle chorych, które będą szczepione (IAR).mp3 Prof. Andrzej Horban o osobach przewlekle chorych, które będą szczepione (IAR)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
KPRM dworczyk 663.jpg
Szef KPRM przedstawił skorygowany pierwszy etap szczepień przeciw COVID-19

Szczepienia dla przewlekle chorych

Profesor Andrzej Horban wyjaśnił, że rada medyczna zaproponowała dodanie do grupy pierwszej osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały ciężki przebieg zakażenia i choroby COVID-19. Są to osoby wentylowane mechanicznie w domu.

- Jest to grupa 8 tysięcy osób, które jeżeli zakażą się, to właściwie w stu procentach umrą - podkreślił. Poza tym w grupie pierwszej znajdą się osoby po przeszczepach, dializowane oraz osoby chore na nowotwory, zwłaszcza takie, które są aktywnie leczone.

Czytaj również:

W pierwszej kolejności seniorzy

Andrzej Horban zaznaczył, że w pierwszej kolejności powinny być szczepione osoby najstarsze, u których ryzyko powikłań i zgonu z powodu zakażenia koronawirusem jest duże. Jak mówił prawie 20 procent chorych powyżej 80. roku życia umiera, w przedziale wiekowym 70-80 lat śmierć ponosi 15 procent zakażonych, a w grupie 60-70 lat - 7,1 procent. 

 

Specjalista dodał, że w Polsce narażonych na ciężki przebieg choroby COVID-19 jest około 9,5 miliona osób - głównie seniorów.

ms

Czytaj także

Minister zdrowia: chcemy powtórzyć badanie przesiewowe nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 14:20
- Na początku lutego chcemy powtórzyć badanie przesiewowe nauczycieli - zaznaczył w trakcie wtorkowej sesji Q&A poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń