Korpus Wsparcia Seniorów. Piotr Mazurek: wolontariusze pomogą przy szczepieniach, zakupach, usługach cyfrowych
- To wielowątkowa pomoc, już bardzo wiele środowisk się w nią zaangażowało – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.
2021-01-22, 13:16
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to inicjatywa prowadzona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Głównym założeniem tego programu jest ochrona osób powyżej 70 lat przed zakażeniem koronawirusem. Dzięki programowi seniorzy uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu.
Powiązany Artykuł
"Zależy nam na tym, by otoczyć wsparciem naszych seniorów". Marlena Maląg o 14. emeryturze
- Od pierwszego dnia programu współpracujemy, ja jako pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, z minister Marleną Maląg – zaznacza Piotr Mazurek.
Posłuchaj
Sekretarz stanu w kancelarii premiera dodaje, że wolontariusze udzielają różnych form pomocy. - To pomoc w zrobieniu zakupów, pomoc w założeniu profilu zaufanego, pomoc w korzystaniu w sposób zdalny z usług publicznych – wymienia minister. Wyjaśnia, że przygotowano cały moduł cyfrowego e-wolontariusza, jako jeden z elementów wsparcia seniorów.
REKLAMA
Pomoc w rejestracji na szczepienia i szczepieniu
Obecnie seniorzy, którzy nie mają możliwości rejestracji na szczepienia lub mają problemy z przeprowadzeniem tej czynności, będą mogli także uzyskać pomoc wolontariusza. - Cały czas mamy epidemię i nie chcemy, by seniorzy musieli wychodzić z domu, tłoczyć się w różnych miejscach, a oczywiście pomoc przy szczepieniach jest w tej chwili także jednym z elementów, który jest możliwy do uzyskania – mówi Piotr Mazurek Portalowi PolskieRadio.pl.
Posłuchaj
Seniorzy, którzy chcą skorzystać z pomocy, zgłaszają taką potrzebę telefonicznie na ogólnopolską infolinię pod numer: 22 505 11 11. Osoba przyjmująca zgłoszenie telefoniczne przekazuje sprawę do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala niezbędne wsparcie, jakiego dana osoba potrzebuje.
Powiązany Artykuł
Druga grupa seniorów może od dziś zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19. Ogromne zainteresowanie
- Bardzo wiele środowisk już się zaangażowało. To aż 275 środowisk młodzieżowych, organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad, różnych grup zrzeszających przede wszystkim młodych Polaków – podkreśla Piotr Mazurek. Wyjaśnia, że to organizacje z całej Polski, m.in. Fundacja Służba Niepodległej, Stowarzyszenie KoLiber, Studenci dla Rzeczpospolitej, Młodzi dla Polski, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Młodzież Wszechpolska czy środowiska harcerskie – ZHR i ZHP.
REKLAMA
Posłuchaj
Początkowo usługa wsparcia polegała głównie na dostarczeniu zakupów, obejmujących podstawowe artykuły spożywcze lub środki higieny osobistej, z czasem pojawiły się inne formy wsparcia, także pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi i pomoc w postaci rozmów z samotnymi seniorami.
Rozmawiał Przemysław Goławski
REKLAMA