X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Korpus Wsparcia Seniorów. Piotr Mazurek: wolontariusze pomogą przy szczepieniach, zakupach, usługach cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:16
- To wielowątkowa pomoc, już bardzo wiele środowisk się w nią zaangażowało – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.
Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek
Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr MazurekFoto: mat. prasowe

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to inicjatywa prowadzona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Głównym założeniem tego programu jest ochrona osób powyżej 70 lat przed zakażeniem koronawirusem. Dzięki programowi seniorzy uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu.

malag marlena_1200.jpg
"Zależy nam na tym, by otoczyć wsparciem naszych seniorów". Marlena Maląg o 14. emeryturze

- Od pierwszego dnia programu współpracujemy, ja jako pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, z minister Marleną Maląg – zaznacza Piotr Mazurek.


Posłuchaj
01:09 Seniorzy - Piotr Mazurek_1.mp3 Piotr Mazurek: celem jest pomoc seniorom, osobom najstarszym

 

Sekretarz stanu w kancelarii premiera dodaje, że wolontariusze udzielają różnych form pomocy. - To pomoc w zrobieniu zakupów, pomoc w założeniu profilu zaufanego, pomoc w korzystaniu w sposób zdalny z usług publicznych – wymienia minister. Wyjaśnia, że przygotowano cały moduł cyfrowego e-wolontariusza, jako jeden z elementów wsparcia seniorów.

Pomoc w rejestracji na szczepienia i szczepieniu

Obecnie seniorzy, którzy nie mają możliwości rejestracji na szczepienia lub mają problemy z przeprowadzeniem tej czynności, będą mogli także uzyskać pomoc wolontariusza. - Cały czas mamy epidemię i nie chcemy, by seniorzy musieli wychodzić z domu, tłoczyć się w różnych miejscach, a oczywiście pomoc przy szczepieniach jest w tej chwili także jednym z elementów, który jest możliwy do uzyskania – mówi Piotr Mazurek Portalowi PolskieRadio.pl.


Posłuchaj
00:12 Seniorzy - Piotr Mazurek_3.mp3 Piotr Mazurek: jest gotowość, by pomóc w procesie zmierzającym do zaszczepienia seniorów

 

Seniorzy, którzy chcą skorzystać z pomocy, zgłaszają taką potrzebę telefonicznie na ogólnopolską infolinię pod numer: 22 505 11 11. Osoba przyjmująca zgłoszenie telefoniczne przekazuje sprawę do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala niezbędne wsparcie, jakiego dana osoba potrzebuje.

syringes mid-epa08955110 1200.jpg
Druga grupa seniorów może od dziś zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19. Ogromne zainteresowanie

- Bardzo wiele środowisk już się zaangażowało. To aż 275 środowisk młodzieżowych, organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad, różnych grup zrzeszających przede wszystkim młodych Polaków – podkreśla Piotr Mazurek. Wyjaśnia, że to organizacje z całej Polski, m.in. Fundacja Służba Niepodległej, Stowarzyszenie KoLiber, Studenci dla Rzeczpospolitej, Młodzi dla Polski, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Młodzież Wszechpolska czy środowiska harcerskie – ZHR i ZHP.


Posłuchaj
00:42 Seniorzy - Piotr Mazurek_2.mp3 Piotr Mazurek: zaangażowało się 275 środowisk ze wszystkich części Polski

 

Początkowo usługa wsparcia polegała głównie na dostarczeniu zakupów, obejmujących podstawowe artykuły spożywcze lub środki higieny osobistej, z czasem pojawiły się inne formy wsparcia, także pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi i pomoc w postaci rozmów z samotnymi seniorami.

Rozmawiał Przemysław Goławski

Czytaj także

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów będzie działał dalej. Maląg zapowiada kolejne 50 mln zł wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:57
- Działanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przedłużamy do lutego, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie on funkcjonował dłużej - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na realizację tego zadania zostanie przekazane kolejne 50 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#ObiadyDlaBohaterów, czyli wsparcie kombatantów w czasie pandemii. PFN przedłuża akcję

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 11:00
W czasie epidemii koronawirusa Polska Fundacja Nadrowa pomaga kombatantom II wojny światowej w ramach akcji "Obiady i Korpus rehabilitacyjny dla Powstańców Warszawskich". Dziś zarząd Fundacji zdecydował, że projekt zostanie przedłużony do końca marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy nie pozostaną bez wsparcia. Komisja rodziny zdecydowała ws. 14. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:35
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła projekt ustawy w sprawie 14. emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.
rozwiń zwiń