Czy wrócą arktyczne mrozy? Sprawdź długoterminową prognozę pogody
Luty będzie mroźny, synoptycy twierdzą, że może być nawet zimniejszy niż styczeń. W prognozach IMGW przewiduje się, że temperatury znowu spadną co najmniej kilkanaście stopni poniżej zera. Jest nawet szansa, że wróci 30-stopniowy mróz.
2021-01-27, 11:19
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem. Ustąpiły już zawieje i zamiecie śnieżne oraz intensywne opady śniegu na Podlasiu.
- Na śliską nawierzchnię szczególnie powinni uważać mieszkańcy województw śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego - mówi synoptyk IMGW Mateusz Barczyk. - W związku ze spadkiem temperatury poniżej zera, do -4 stopni Celsjusza, a przy gruncie do -5 stopni Celsjusza, w miejscu gdzie ta nawierzchnia jest mokra po opadach śniegu będą oblodzenia - dodaje.
Posłuchaj
Jeszcze w nocy w południowych i wschodnich rejonach kraju występowały zawieje i zamiecie śnieżne. Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w taką pogodę trzeba szczególnie uważać na drodze. - Zawsze lepiej zaplanować sobie tę podróż, jechać wolniej, ale dojechać bezpiecznie. Także apel do pieszych, aby uważali na chodnikach - podkreśla.
REKLAMA
Instytut opublikował też informację o prognozie pogody długoterminowej. Dla pierwszych 10 dni lutego na południu Polski przewiduje się występowanie minimalnej temperatury powietrza od -15 do -5 st., na południowym wschodzie oraz na wschodzie i północnym wschodzie kraju przez przeważnie od -10 do 2 st. na Podkarpaciu po wartości od -13 st. do 0 st. na Suwalszczyźnie - przewiduje IMGW.
W centralnej Polsce od -10 do 2 st. Na zachodzie temperatura powietrza może się wahać na ogół od -7 do 3 st., w części północnej możemy się spodziewać od -6 do 4 st.
Będzie -30 stopni?
Kolejne 10 dni lutego będą jeszcze chłodniejsze. Nawet do -18 st. W większości kraju słupki temperatur spadną kilkanaście stopni poniżej zera. Jednak w tym samym czasie na zachodzie możliwe są nawet wiosenne temperatury - do 10 st.
Ostatnia dekada lutego ma być najzimniejsza. Jeden z modeli IMGW pokazuje, że minimalna wartość temperatury może osiągnąć nawet -28 st. dla okolic Białegostoku. W innych miejscach również możliwy silny mróz.
REKLAMA
mr, TVP Info, IAR, IMGW
REKLAMA